DomůZajímavostiTočí se příběh spartakiádního vraha: Strakovi ve vězení rozkopali genitálie, dnes už...

Točí se příběh spartakiádního vraha: Strakovi ve vězení rozkopali genitálie, dnes už je na svobodě

Jiří Straka byl český sériový vrah, který v 80. letech děsil celou Prahu. Ve vězení si užil peklo, dokonce ho spoluvězni chtěli oběsit. Dnes už je dávno na svobodě, údajně si změnil příjmení. Trestu smrti tehdy prý unikl jen kvůli svému věku. Teď se jeho příběh dostane na televizní obrazovky.

„Jediný, co mě k tomu napadá, je, že strašně rád bych dal svůj život za jejich. Ony se neprovinily a mohly žít normálně svoje životy, mít děti, mohly by bejt dobrý mámy. Můj život neměl cenu, nebyl hodnotnej. Nenávidím se za to, že jsem Jiří Straka, spartakiádní vrah. Chtěl bych bejt někdo úplně jinej,“ řekl spartakiádní vrah.

Spartakiáda a strach v ulicích Prahy

V roce 1985 připravovala komunistická strana nejmasovější sportovní událost své doby – spartakiádu. V ulicích Prahy řádil nevyzpytatelný sériový vrah a policie byla pod obrovským tlakem. Vyšetřování vedl Jiří Markovič, který nečekal, že ho něco podobného potká znovu. „Když jsem zavazoval tkalouny na Hojerově spisu, myslel jsem, že mám největší případ kariéry za sebou,“ řekl. Jiří Straka, kterému se přezdívalo spartakiádní vrah, byl dopaden 22. května 1985. „Nikdy předtím ani potom jsem nepracoval pod tak strašným politickým tlakem. Dělali jsme na tom tři vyšetřovatelé – a kromě toho dalších 200 policistů. Ženy v Praze se bály vyjít do ulic, málem se odkládala spartakiáda,“ řekl Markovič.

V období mezi 17. únorem až 16. květnem 1985 na území Prahy napadl celkem 11 žen. Byl usvědčen ze tří vražd, dvou pokusů o vraždu, pěti znásilnění, tří loupeží a pěti krádeží. Po šestidílné minisérii Hojer podle skutečného případu vraždícího kanibala Ladislava Hojera, která se začíná natáčet, se začíná připravovat i navazující série Straka.

„Snažím se žít slušně, nikomu jsem nic neudělala. Ale beru si vinu za to, že jsem to dítě přivedla na svět. S touto vinou budu žít do smrti,“ řekla matka Jiřího Straky. Nic v dětství nenaznačovalo, že právě vyrůstá jeden z nejhorších vrahů v dějinách kriminalistiky. Pocházel ze tří sourozenců, rodina žila běžným životem. Navíc byl nadprůměrně inteligentní. 

První přepadená žena útok nehlásila

Když ale v roce 1983 nastoupil do hornického učiliště, začaly být jeho výsledky průměrné. Spáchal několik krádeží, první útok na ženě vykonal v únoru 1985 blízko pražské ulice Novodvorská. Straka povalil ženu na zem, škrtil jí. Ta ho však přesvědčila, aby s ní šel do bytu. Když se dostali na osvětlené místo, začal ji líbat a vyhrnoval jí sukni. Žena vykřikla, toho se zalekl a utekl pryč. Útok však nehlásila, nepovažovala ho dle svých slov za nebezpečný. Až později poskytla policii jeho podrobný popis.

Už za dva měsíce napadl Straka další ženu. Tu škrtil, až upadla do bezvědomí. Když se znovu začala hýbat, nacpal ji do úst hlínu a listí. Pak ji svlékl, vykonal na ní soulož, a protože i po znásilnění vykazovala známky života, přidal do úst kamení a kalhotky. Poté otočil ženu obličejem k zemi, aby měl jistotu, že se udusí. Ještě ji okradl.

Starší ženu Straka nechtěl

Napadl také ženu v pražském Hloubětíně. Sledoval jí od tramvaje až k bytu. Když hledala klíče, začal ji škrtit. Byla to ale padesátnice, Straka chtěl mladší. Od útoku tak upustil. Poté měl ještě napadnout a znásilnit dvě třicetileté ženy. 

Když byl dopaden, ochotně s policií spolupracoval. Žádnou lítost neprojevil. Podle znalců byl amorální a neprojevoval žádné city. V květnu 1994 byl z vězení propuštěn díky amnestii Václava Havla. Měl být umístěn do uzavřeného oddělení psychiatrické léčebny v Bohnicích. Ve vězení se měl podrobit kastraci, operaci mozku ale odmítl. Spoluvězni ho chtěli oběsit, prý mu také rozkopali genitálie. Jeho maminka se nechala slyšet, že trest smrti by pro něj byl tehdy lepší. „Trest smrti by byl pro syna lepší. A pro nás taky. Vždycky jsem to říkala. Ne z nenávisti, i přes to strašné, co udělal, pořád zůstal mým synem. Ale věděla jsem, co ho v kriminále čeká. Vězení ve Valdicích přežil jen proto, že dělal děvku silnějšímu,“ řekla jeho maminka. Stejně mluvil i jeho tatínek. Smrt by prý pro syna i jeho rodiče byla vysvobozením.

Ve vězení se Straka vyučil pekařem a dal se na evangelickou víru. Dnes má na Moravě žít pod jinou identitou.

Chystaná minisérie má být poctou pro zesnulého kriminalistu Jiřího Markoviče. Už teď se natáčí příběh dalšího českého vraha Ladislava Hojera. „Cyklus se tak stane poctou nedávno zesnulé legendě československé kriminalistiky Jiřímu Markovičovi, který s tvůrci na obou sériích do konce svého života úzce spolupracoval,“ slibuje produkce TV Nova.

Zdroj: TV Nova, kriminalistika.eu, wikipedia.org

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů