4.1 C
Prague
Sobota, 24 února 2024, 7:02
- Reklama -
DomůZdravíDiabetes nepřichází sám. Mnoha diabetikům hrozí onemocnění ledvin

Diabetes nepřichází sám. Mnoha diabetikům hrozí onemocnění ledvin

Diabetická nefropatie neboli chronické onemocnění ledvin patří mezi běžné komplikace diabetu obou typů a je nejčastější příčinou chronického selhání ledvin. Tímto vážným zdravotním problémem trpí v Čechách 350-400 tisíc diabetiků. Ledviny téměř nikdy nebolí, tudíž velká část lidí o svém onemocnění vůbec neví.

Ledviny jsou nepostradatelným orgánem – fungují jako filtr, podporují krvetvorbu a regulují krevní tlak. Nefropatie neboli poruchy ledvin jsou v zásadě jakákoliv onemocnění ledvin, která nejsou způsobena zánětem. Dle odhadů, téměř polovina pacientů s diabetem trpí některým stupněm tohoto onemocnění a s věkem jejich počet stoupá. Nejčastější příčinou vzniku diabetické nefropatie je dlouhodobě zvýšená hladina cukru v krvi, tudíž nedostatečná kompenzace cukrovky. Je proto velmi důležité udržovat hladinu cukru dlouhodobě stabilní.

Zpočátku bolet nemusejí

Diabetická nefropatie má několik stupňů závažnosti a vzniká postupně. V počátečních fázích probíhá nemoc bez příznaků a nemocný často ani neví, že jsou jeho ledviny poškozené. Jedním z prvních indikátorů nemoci je výskyt bílkovin v moči, s tím související častější močení a kalný či zpěněný vzhled moči. Čím více jsou ledviny poškozené, tím více bílkovin proniká do moči.

V další fázi už nastává vážné poškození ledvin doprovázené vysokým krevním tlakem. Varovnými signály pokročilé nefropatie jsou záškuby svalů, otoky obličeje a končetin, a svědění kůže. Vyskytnout se mohou i poruchy spánku a soustředěnosti nebo snížená chuť k jídlu. Pokud i pacient ani v této chvíli nevnímá, že je něco v nepořádku, nastává poslední fáze onemocnění – selhání ledvin. Až 60 % pacientů je diagnostikováno v této nejzávažnější fázi nefropatie, kdy ledviny selhávají a je nutno přistoupit k náhradě funkce ledvin např. hemodialýzou.

Jak se s tím poprat?

V prvotních stádiích diabetické nefropatie lékaři usilují o snížení příliš vysoké koncentrace bílkovin v moči. Dalším krokem je zpomalit zhoršování funkce ledvin pomocí předepsaných léků. Základní léčba diabetické nefropatie však zahrnuje úpravu životního stylu a lepší kompenzaci diabetu – snížení hladiny krevních tuků, normalizaci hodnot krevního tlaku a stabilizaci optimálních hodnot cukru v krvi. Diabetik by tak neměl zapomínat na pravidelný selfmonitoring pomocí glukometru či senzoru a pravidelně absolvovat prohlídky u lékaře.

Dieta šetrná k játrům

Diabetikům se doporučuje náležitě upravit jídelníček. Například dieta s nízkým obsahem sodíku přispívá ke snižování hladiny bílkovin v moči. Dále se doporučuje omezení živočišných bílkovin a zařazení bílkovin sójových. Další úpravou stravy, například každodenním přidáním lněných semínek do jídelníčku, lze snížit hladinu bílkovin v moči a také podpořit lepší funkci ledvin. Lněné semínko také působí preventivně u lidí s vyšším rizikem výskytu problémů s ledvinami.

Dále se doporučuje konzumovat rybí tuk, jelikož má protizánětlivý účinek díky omega 3 mastným kyselinám.  Rybí tuk má i pozitivní vliv na mírné snížení krevního tlaku.

Zdroje: redakce, garant textu: doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, Ph.D. z Ústřední vojenské nemocnice v Praze

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů