DomůLifestyleJiří Bartoška si zahrál v seriálu Smysl pro tumor. Záhy oznámil návrat...

Jiří Bartoška si zahrál v seriálu Smysl pro tumor. Záhy oznámil návrat rakoviny

Na jaře přijde Česká televize s unikátním projektem. V seriálu Smysl pro tumor si zahraje Jiří Bartoška, Filip Březina nebo Tereza Brodská. Právě o Bartoškovi se přitom před pár dny roznesla zpráva, že znovu bojuje s rakovinou. Při natáčení to však pravděpodobně ještě nevěděl.

Osmidílný rodinný seriál Smysl pro tumor napsal Matěj Podzimek, režie se ujala Tereza Kopáčová. Filip je ambiciózním studentem neurochirurgie, který má vše před sebou. Místo prestižního lékařského postu na klinice se ovšem stane jejím pacientem. V pětadvaceti letech je mu zjištěna rakovina. Nemoc mu umožní najít lásku, stejně jako vážit si vlastní rodiny, jejíž členové si každý zvlášť i společně projdou velkou životní zkouškou.

Seriál, který se témat, o nichž se víc mlčí, než mluví, chopil s humorem a empatií. Seriál, který není sedativem, ale lékem. Možná ne na rakovinu, ale na život rozhodně. Navíc na konci každé epizody seriálu sdílejí skuteční onkologičtí pacienti pocity, které je provázely jednotlivými fázemi onemocnění.

Pár otázek pro režisérku Terezu Kopáčovou…

Co je nejrealističtějšího na příběhu seriálu Smysl pro tumor?
Na belgickém originálu, ze které náš seriál vychází, se podílel člověk, který si před několika lety na vlastní kůži prošel vším, co zažívá hlavní postava seriálu. Ale medicína postupuje obdivuhodným tempem, takže odborné věci z původního scénáře jsme museli upravit do současné reality. Měli jsme na to tým poradců, největších kapacit královéhradecké fakultní nemocnice. Byli úžasní v ochotě spolupracovat, jenže nám zrušili několik dramatických zápletek, protože toho mají pořešeného mnohem víc než před pár lety. Pro scénář jako dramatický tvar je to velká komplikace, pro pacienty skvělá zpráva.

Kolikrát jste viděla belgický seriál a kolikrát jste chtěla, aby ho viděli vaši herci v klíčových rolích?
Nevím, jestli se počítá první zhlédnutí, které bylo značně rozmazané, protože jsem ho probrečela – místy dojetím, místy smíchy. Když už jsem obraz přes slzy skoro neviděla, zavolala jsem šéfům v ČT, že jo, že bych to chtěla natočit v české verzi. Pak jsem to zkoukla ještě třeba pětkrát a pokaždé jsem viděla nové věci, protože belgický tým vymyslel pro tohle téma hodně svižnou a zajímavě nabitou formu. Hercům jsem dala na vybranou – a nikdo z nich se na originál nepodíval. Aby byli originální. Hrají úplně jinak, ale zajímavé je, že Filip Březina v hlavní roli se párkrát přesně trefil do gest nebo reakcí belgického představitele. Až jsem ho podezírala, že se kouká tajně. „Akorát že vůbec“, řekl mi na to Filip. Což se mimochodem stalo hlavní hláškou našeho natáčení.

Pár dílů Smyslu pro tumor už zná i spoluautor scénáře Leander Verdievel. Jak reagoval na svůj příběh odehraný ve vaší režii Filipem Březinou?

Nadšeně a pohnutě. Až tak moc, že jsem se mu zdráhala věřit a podezírala ho, že nám chce hlavně udělat radost, protože je to moc milý a laskavý člověk. Ostatně jako všichni lidé se zkušeností s rakovinou, které jsem díky tomuhle seriálu poznala.

Pár otázek pro kreativního producenta Matěje Stehlíka…

Smysl pro tumor, to je nový seriál režisérky Terezy Kopáčkové natočený podle belgické předlohy. Proč chtěla Česká televize právě tuhle sérii ve vlastní verzi?

Belgický originál poprvé viděl zástupce ČT na přehlídce pořádané Evropskou vysílací unií. A jelikož je to seriál tématem skutečně originální a je jedinečně zpracovaný, tak byl vybraný jako adept vhodný pro českou adaptaci. Je to příběh o vážně nemocném mladém klukovi, ale je vyprávěný optimisticky a s velkou dávkou naděje. Vymyká se všemu, co bylo na tohle téma doteď natočené. Ano, nabízelo se originál nadabovat či opatřit českými titulky, ale tuzemští herci a naše prostředí a reálie dodávají ději nezbytnou autentičnost. Celá série tak bude divákům bližší.

Hrdinou Smyslu pro tumor je student medicíny a úspěšný sportovec, kterému rakovina obrátí život naruby. Vystačí si s takovou dějovou linkou všech osm epizod?

Příběh seriálu zpracovává z mnoha úhlů pohledu téma, které by mohlo znít: Mám rakovinu, co bude dál? Ústřední postava má život před sebou, zdravotní problémy si nepřipouští, slaví jeden úspěch za druhým. Ze dne na den se ale stane pacientem onkologického oddělení a přes počáteční popírání a neochotu připustit si jakoukoliv diagnózu, nastupuje léčbu. Rakovina se propíše nejen do jeho života, ale dotkne se taky jeho rodiny a přátel. V osmi dílech rozehráváme i jejich linky. Na rakovinu by neměl být člověk sám. Ať už se nás týká přímo, nebo někoho v našem okolí. Léty udržované tabu kolem onkologických onemocnění bychom chtěli tímto příběhem alespoň trochu pobořit. Tak jako se to povedlo belgické předloze.

Režii Smyslu pro tumor jste svěřil Tereze Kopáčové. Proč?
Tereza Kopáčová má obrovský dar. Do příběhů, na kterých jsem s ní doteď spolupracoval, ať už to byl například dvoudílný film Metanol, nebo série Jak si nepodělat život, vždycky dostala něco navíc. Něco, co jsem během příprav ani pak na place nepostihl a co ve výsledku skvěle fungovalo. Z herců a jejich postav dokáže před kamerou vytáhnout maximum. Umí skvěle a věrohodně vyprávět o mezilidských vztazích. Když natočí emočně vypjatou scénu, tak i přesto, že ji očekávám, se pokaždé rozbrečím. Ale to ona taky.

Seriál Smysl pro tumor vznikl podle belgické předlohy Gevoel voor tumor, která vyhrála cenu Prix Europa 2018 pro nejlepší televizní seriál roku.

Zdroj: redakce, Česká televize, iDNES.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů