4.8 C
Prague
Sobota, 20 dubna 2024, 7:04
- Reklama -
DomůOsobnostiKryštof Hádek přemýšlel, zda by se dokázal ubránit tlaku Státní bezpečnosti. Je...

Kryštof Hádek přemýšlel, zda by se dokázal ubránit tlaku Státní bezpečnosti. Je to pro něj těžká otázka

Představitel Standy Pekárka v seriálu Volha se neštítí ničeho. Jde mu jen o vlastní prospěch, vymýšlí samé podvody. Matku svého dítěte podvádí klidně několikrát denně, hlavně chce vozit Karla Gotta. Pro Kryštofa Hádka byla tato postava velkou výzvou. 

Herec známý z filmu Bobule si roli řidiče Pekárka užil. Standa je hezký, vtipný a charismatický. Sbírá podpisy slavných, ale potom je klidně udá. Nejlepší den má, když se mu podaří získat benzin zadarmo. Je ale také bezmeznou studnicí vtipů. Podle tvůrců je to egoistický blbec, ale lidem trvá, než na to přijdou. On sám na to nepřijde nikdy.

Je těžší hrát správňáka, říká Hádek

„Baví́ mě hrát postavy, u kterých je komplikovanější si je oblíbit. Myslím, že obecně to tak herci mají́. Paradoxně je opravdu těžší hrát správňáka nebo hodného prince, protože nikdo není́ ze své́ podstaty tak dokonalý. Ještě jsem úplně̌ nerozluštil, proč to tak je, ale možná́ z důvodu, že přetvářka je v případě těchto postav výrazně̌ vetší́. Hrát záporáky je nejen zábavné́, ale jsou i divácky atraktivnější,“ říká Hádek.

S rolí přišla také otázka, zda by on sám ustál tlak Státní bezpečnosti. Pekárek s StB spolupracuje velmi ochotně. „Tohle je opravdu těžké si představit. Odpověď na tuto otázku jsem v sobě hledal několikrát. Jedna věc je si nějakou takovou situaci vytvořit v představách, a úplně něco jiného je se v ní reálně ocitnout. Rozhodně jsem rád, že v době, ve které žijeme, tahle dilemata řešit nemusíme. Ale ještě ke Standovi Pekárkovi. On jedná zištně a je vlastně trochu hloupý,“ zamýšlí se.

Standa Pekárek má v životě tři přání: jezdit pro Hulizu, vozit Karla Gotta a především řídit Volhu. Všechno se mu během dvou dekád (1970 – 1990) v Československé televizi splní, jen kvůli tomu musí leccos udělat, třeba se upsat u StB (foto: se souhlasem České televize)

Přitom pávě scénárista a režisér Jan Pachl se bál, aby se z Pekárka nestal v očích diváků hrdina. Standa Pekárek je dement, co si budeme nalhávat. Myslí jen sám na sebe a na svůj prospěch. Jedná bez ohledu na to, jestli někomu ublíží, nebo ne. Takových Pekárků kolem nás už bylo a pořád ještě hodně je,“ zamýšlí se.

„On je pro mě vlastně jakousi metaforou češství. A jestli je sympatický? To si diváci musí rozhodnout sami. Měl jsem strach, aby se nestal hrdinou v pravém smyslu toho slova. Standa Pekárek je totiž zábavný, všem kolem sebe vypráví vtipy. Navíc Kryštof Hádek ho skvěle hraje, dobře se na něho dívá a dobře tím příběhem svoji postavu vede, takže jsme měl obavu, aby se z něho ten kladný hrdina nestal. Naštěstí to tak nedopadlo,“ dodává Pachl.

Další díl odvysílá Česká televize už tuto neděli.

Zdroj: Česká televize

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů