12.5 C
Prague
Sobota, 13 dubna 2024, 1:04
- Reklama -
DomůZajímavostiHimmler nesnášel pohled na krev. Hitlerův vrah věřil, že je reinkarnovaný panovník

Himmler nesnášel pohled na krev. Hitlerův vrah věřil, že je reinkarnovaný panovník

Při snaze zmapovat největší zrůdy v moderních dějinách, nesmí jméno Heinrich Luitpold Himmler chybět. Vlastní rukou však zabil paradoxně pouze sám sebe. Jako precizní úředník nacistických čistek však svým podpisem posílal stovky tisíc lidí do koncentračních táborů a plynových komor. Hitlerův oddaný zločinec se ho však na konci války pokusil zradit.

Válka byla u konce a Himmler, který byl fanaticky oddán velkému vůdci, nakonec velmi rychle otočil. Když byl neúspěch šíleného plánu Třetí říše definitivně v koncích, rozhodl se dohodnout se spojenci. Himmler však neměl co nabídnout, a tak logicky neuspěl. Jediné, o co se snažil, bylo skončit v rukou Britů a nikoli Sovětů. 

To se mu podařilo, ale během prvního výslechu se zcela zhroutil a spáchal sebevraždu pomocí ampule cyankáli. Hitler ani Himmler se tak za své šílené konání nepostavili tribunálu v Norimberku. Oba architekti nacistických zvěrstev tak zbaběle ukončili své životy. Kdo byl vlastně Himmler a jaká byla jeho role v šíleném plánu Adolfa Hitlera?

Pracovitý podvraťák

Stalin měl Beriju a Hitler Himmlera. Říšský vůdce SS se do této funkce dostal hlavně otrockou oddaností k Adolfu Hitlerovi, ale zároveň díky pracovitosti a organizačním schopnostem. Kdo chtěl ovládat svět, jakým měla být Třetí říše, tak každý mocný vůdce stojí na lidech, jakým byl také Himmler. 

Muž se skvělými rétorickými schopnostmi měl hlavně talent podvratně likvidovat potenciální nepřátele z vlastních řad. Sám Himmler v roce 1932 založil bezpečnostní službu SD, která svoji činnost soustředila na sbírání osobních informací na vysoké činitele v nacistickém Německu. Cenné údaje byly následně velmi účinně použity jako nástroj k vydírání. 

Jeho kruté portfolio však teprve začíná. Jím vedené jednotky měly na svědomí tzv. Noc dlouhých nožů, při které byly zlikvidováni vrcholní představitelé SA včetně Ernsta Rhoma. I díky tomu se následně stal velitelem všech bezpečnostních složek, které v sobě zahrnovaly i obávané gestapo. Vrcholem jeho zvrácené kariéry je však bezpochyby něco zcela jiného. 

Konečné řešení

Když se v roce 1941 zrodil šílený nápad, jak zlikvidovat židovské obyvatelstvo, byl právě Himmler hlavním architektem projektu, který se řadí mezi ty největší zločiny proti lidskosti v dějinách civilizace. Konečné řešení židovské otázky načal tím, že sám osobně navrhl podobu prvního koncentračního tábora v Dachau v roce 1933. Stejně tak stál u zrodu plánu, který tábory tohoto typu proměnily v masové pohřebiště. Navíc zásadně rozšířil okruh lidí, kteří dle jeho soudu zasloužili smrt. 

O tom, jak upřímně oddaný byl myšlence čisté Třetí říše, vypovídá dochovaná korespondence s manželkou a deníky, kde popisuje šokující detaily páchaných zločinů. Zde se také objevuje jeho zmínka o tom, že když se mu na košili dostala krev zabitého vězně, udělalo se mu nevolno. 

Himmler byl také posedlý spiritualismem a okultismem. Věřil, že je reinkarnací vladaře Jindřicha I. Ptáčníka, na jehož počest si vybral jako své sídlo hrad Wewelsburg. Dnes tento objekt slouží jako děsivé muzeum plné okultistických artefaktů. 

Nečekaná zrada

Heinrich Himmler u v roce 1944 věděl, že boj na dvou frontách znamená blížící se porážku. Podnikl tak podvratné kroky k tomu, aby se domluvil se Spojenci na ukončení války, a tím pravděpodobně zmírnil trest, který by za jeho masové vraždění bezpochyby přišel. Věrný Heimi, jak sám Adolf Hitler druhému nejmocnějšímu muži v říši říkal, byl však prozrazen. 

Vztek a pomsta byla překvapivě mírná a Himmlerovi bylo pouze naordinováno pouze domácí vězení a byl zbaven všech svých funkcí. Na konci války neexistoval žádný voják a vysoký představitel Třetí říše, který by chtěl skončit v sovětském zajetí. Kdo mohl, chtěl do rukou Američanů či Britů. Stejně tak Heinrich Himmler. Tomu se v přestrojení za řadového vojáka podařilo padnout do britského zajetí nedaleko německých Brém. 

Dva dny mu jeho plán do puntíku vycházel, ale následně se sám za nevyjasněných okolností přiznal ke své identitě, aby 23. května sám ukončil svůj život použitím kyanidu, který měl pečlivě uschován mezi zuby. 

Tak se Himmler vyhnul Norimberskému procesu, který by pro něj měl jistě fatální následky. Muž, jehož vzhled nenasvědčoval tomu, že se jedná o jednoho z nejmasovějších vrahů v dějinách, byl plný rozporů. Během konečného řešení židovské otázky dbal na to, aby masové vraždy byly prováděny tím „nejlidštějším“ možným způsobem. Sám byl vegetarián, který nesnesl pohled na krutost a krev. Jeho podpis a rozhodnutí však stálo život miliony lidí, čímž se stává opravdu jednou z největších zrůd v dějinách.

Zdroje: britannica.com, bbc.co.uk, alphahistory.com

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů