1.4 C
Prague
Pondělí, 22 dubna 2024, 1:04
- Reklama -
DomůZajímavostiÚnik z Osvětimi: Příběh muže, který změnil svět

Únik z Osvětimi: Příběh muže, který změnil svět

Kniha Únik z Osvětimi: Opravdový příběh Rudolfa Vrby od Jonathana Freedlanda jako strhující vyprávění o hrdinství a odhalení pravdy o táboře smrti, o muži, který si zaslouží zaujmout místo vedle Anny Frankové a Oskara Schindlera.

V dubnu 1944 se Rudolf Vrba zařadil mezi hrstku lidí, jimž se podařilo utéct z Osvětimi. Udělal to, aby odhalil světu pravdu o táboře smrti, a aby varoval poslední Židy v Evropě, jaký osud je čeká na konci železniční trati. Rudolf Vrba spolu s Fredem Wetzlerem propašovali první úplný popis Osvětimi vůbec – forenzně podrobnou zprávu, která se nakonec dostala k Franklinu Rooseveltovi, Winstonu Churchillovi a papeži.

Příběh pokračuje dál

Díky jejich odvaze byl celý svět přinucen přestat zavírat oči před jedním z nejstrašnějších zločinů v celé historii lidstva. V roce 2007 vyšla kniha Rudolfa Vrby „Utekl jsem z Osvětimi“. Příběh slovenského Žida za okupace shrnuje především jeho zážitky z koncentračního tábora a končí rokem 1945. Kniha Jonathana Freedlanda velmi poutavě a autenticky líčí nejen toto období, ale i vše, co se odehrálo potom – tzn. předání informací o dění v Osvětimi představitelům židovské obce a následně britským spojencům i celý jeho další profesní a rodinný život. Rudolf Vrba zemřel v Kanadě v roce 2006.

Jonathan Freedland se ve své knize zaměřuje nejen na samotný pobyt v táboře a Vrbovy zážitky, ale také na způsob, jakým se informace o Osvětimi dostaly na veřejnost a jaký dopad měly. Tímto příběhem si Vrba zaslouží zaujmout místo vedle dalších významných postav, jako jsou Anna Franková, Oskar Schindler nebo Sir Nicholas Winton.

Muž, který riskoval vše

Kniha „Únik z Osvětimi“ je fascinujícím svědectvím o odvaze, lidské odolnosti a snaze přinést světu pravdu. Jonathan Freedland věnoval mnoho času a úsilí výzkumu a rozhovorům s Vrbovými blízkými, čímž přináší nejen hrdinský příběh, ale také pohled na život po válce a důležitost sdílení pravdy. V roce 2016, „v době postpravdy a falešných zpráv“, začal Freedland přemýšlet o muži, který riskoval vše, aby se svět dozvěděl pravdu.

Obě Vrbovy manželky byly stále naživu a byly ochotné poskytnout rozhovor o jeho bohatém, ale poněkud trýznivém poválečném životě v Československu, Anglii a Kanadě. Mnohé z toho je zajímavé, ale jádrem „Úniku z Osvětimi“ je naprosto strhující vyprávění, zahrnující střídmý, i když otřesný obraz života v Osvětimi, a hrdinský dobrodružný příběh.

„Brilantní a srdcervoucí kniha s nadčasovým poselstvím o síle informací – a dezinformací. Je možné zastavit masové vraždění tím, že řekneme pravdu?
Yuval Noah Harari, autor bestselleru Sapiens: Stručné dějiny lidstva

Maďarská vláda pod tlakem

Odlišuje se především tím, že se nesoustředí pouze na pobyt vězně v koncentračním táboře a jeho boj o přežití, ale také na příběh o tom, jak se vůbec poprvé svět dozvěděl o hrůzách, které se v táborech odehrávaly. Rudolf Vrba po svém útěku předal světu zprávu o osvětimském táboře, která je dnes považována za jeden z nejdůležitějších dokumentů 20. století. Celý tento příběh má ale dva konce. Ten špatný spočívá v tom, že přestože Vrba vynesl z Osvětimi tolik důležité informace a varoval svět, příliš dlouho trvalo, než mu představitelé ostatních zemí uvěřili.

Šestitýdenní odklad zveřejnění zprávy způsobil, že do Osvětimi bylo deportováno přes 400 tisíc maďarských Židů, z nichž drtivá většina se už domů nikdy nevrátila. Tím lepším koncem bylo, že po zveřejnění zprávy se maďarská vláda ocitla pod obrovským mezinárodním tlakem a v červenci 1944 deportace zastavila. Podle kvalifikovaných odhadů to zachránilo životy dalších dvou set tisíc lidí.

Únik z Osvětimi je příběhem, který sice vypráví o hrůzách Osvětimi a velkém hrdinském činu, ale také o spoustě lidí, kteří odmítli naslouchat. Je důležitým příspěvkem k pochopení barbarství holokaustu a důkazem, že pravda může změnit svět.  

Zdroje: redakce, kniha Únik z Osvětimi

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů