DomůZdravíOperaci šedého zákalu neodkládejte, radí lékaři. Dokonalé vidění ale není pro všechny

Operaci šedého zákalu neodkládejte, radí lékaři. Dokonalé vidění ale není pro všechny

Šedý zákal vzniká kvůli zakalení čočky. Nejprve nemusí vidění výrazně ovlivňovat, ale postupně dochází ke zhoršování zraku, které se projevuje zamlženým viděním a částečným zkreslením obrazu a barev. Operace šedého zákalu je často nutná, ale ne každý na ni dosáhne. Netýká se přitom zdaleka pouze seniorů přesto, že právě u starších lidí je nejčastější příčinou slepoty.

„Šedý zákal je součástí přirozeného stárnutí oka, většinou se objevuje u starších lidí. Rostoucí počet pacientů s touto zdravotní komplikací tedy souvisí se zvyšujícím se věkem dožití,“ vysvětluje primářka MUDr. Věry Kalandrové.

Současně je ale třeba podle ní uvést, že šedý zákal se může vyskytovat i v mladších věkových kategoriích. „Důvodem může být úraz, užívání určitých léků nebo jiné onemocnění. Pokud je šedý zákal vrozený, příčinou bývají zpravidla zevní vlivy v průběhu prenatálního vývoje.“

Čím dříve se operuje, tím lépe

Léčba šedého zákalu spočívá v nahrazení zkalené čočky umělou, průhlednou. „Přesvědčení, že zákal je nutné nechat „uzrát“, je chybné. Naopak. Včasný zákrok snižuje rizika. S pokročilým šedým zákalem stoupá procento komplikací a i pooperační rehabilitace bývá horší a delší. Nehledě na to, že s horším viděním bývá pacient ohrožen úrazem, nevnímá dobře barvy, neměl by řídit auto a celkově má horší kvalitu života. Operace pacienta nijak nezatíží, proto není důvod řešení šedého zákalu odkládat,“ má jasno primářky brněnské oční kliniky Lexum.

Zatímco při některých zákrocích je podle odborníků vhodné volit zimní měsíce, v případě šedého zákalu je možné provádět náhradu celoročně. Pacienti přitom musí plánovat s předstihem. „Čekací lhůty na operace bývají v České republice do dvou měsíců, ale záleží na kapacitách jednotlivých pracovišť. Ve specifických případech může být operace šedého zákalu i akutní,“ upřesňuje MUDr. Martin Fučík z pražské kliniky.

Za co si budete připlácet

„Pojišťovny hradí základní typ nitrooční čočky, samozřejmě i základní čočky jsou na našich klinikách z vynikajícího materiálu a velmi kvalitní. Pokud ale pacient požaduje nejdokonalejší vidění, jakého lze dosáhnout, volí si čočku asférickou a v případě, že má astigmatismus, čočku asférickou torickou. Se všemi těmito čočkami vidí pacient ostře na jednu vzdálenost. Pokud se chce zbavit i brýlí na střední vzdálenost a do blízka, volí dále čočku víceohniskovou nebo trifokální,“ doplnila doktorka Kalandrová. Ty už ale pojišťovny nehradí.

Po operaci je většina pacientů schopna odejít s doprovodem domů. „Den po operaci zkontroluje stav oční lékař, vidění přitom bývá již v pořádku.“

Zdroje: MUDr. Martin Fučík, MUDr. Věra Kalandrová

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů