DomůOsobnostiSestra Lídy Baarové skočila z balkonu, umírala dlouho. Za její smrt prý...

Sestra Lídy Baarové skočila z balkonu, umírala dlouho. Za její smrt prý mohl i Václav Vydra starší

Byla talentovanější a podle mnohých i půvabnější než její slavnější sestra Lída Baarová. O sedm let mladší Zorce Janů chyběly ostré lokty a lepší psychická kondice. Deprese a nešťastné lásky jen dokreslovaly její tragický osud. Pod její smrtí je však tučným písmem podepsaná i její sestra.

Zorka Janů byl umělecký pseudonym. Občanské jméno znělo Zora Babková. Česká divadelní a filmová herečka celou svou kariéru doplácela na výraznou a ctižádostivou sestru, která jí byla osudová i v posledním kroku života.

Nesplněné sny

Život dvou úspěšných sester jasně definoval neúspěch jejich matky. Ta měla sen být operní pěvkyní, jenž se nikdy nenaplnil. O to větší tlak vyvíjela na své dcery. Matka se často projevovala psychicky nevyrovnaně, a tak svoji frustraci a křivdy vždy negativně projevovala v tvrdé výchově svých dcer. Nepříjemné osobní pocity a výpovědi z dětství jsou poctivě zaznamenané v deníku, který si Zorka Janů vedla.

Vždy ta druhá

Emocionálně vypjaté dětství pravděpodobně vyprofilovalo i její velmi citlivou povahu. Celé své mládí byla extrémně přecitlivělá, což určovalo její dispozice k depresím. Už ve dvanácti letech ji Lída Baarová protlačila na stříbrné plátno, kde ve filmu Madla z cihelny obě sehrály role v sesterském vztahu. Tím se zrodil stín nad její kariérou a vlastně i nad celým životem. Od této chvíle byla nespravedlivě brána za sestru Lídy Baarové.

Složitá povaha

Kromě nelichotivé pozice, kdy se jí jen těžko dařilo shodit břímě svojí slavnější sestry, měla Zorka Janů ještě mnoho dalších problémů, které určovaly její tragický osud. Trpěla anorexií, kdy byla schopná konzumovat jen jednu okurku denně. Křehkost jejího srdce prošlo tvrdou zkouškou při nešťastných láskách s Karlem Hogerem a Antonínem Brousilem.

Co však na klid duše zapůsobilo nejbolavěji, byl vztah její sestry s Josephem Goebbelsem. Ten údajně velmi tvrdě odmítala, protože nenáviděla nacisty a také se angažovala v odboji. Konkrétní aktivita je však neznámá, takže se jedná o spekulaci. Co však nad slunce jasné je, že nálepka sestry, která se tahala s Josephem Goebbelsem, ji zlomila definitivně.

Sebevražda

Konec války načíná i poslední kapitolu života mladé dívky, která byla nešťastně vlečena okolnostmi. Vztah Lídy Baarové s druhým mužem Třetí říše uvrhnul celou rodinu do společenského vyhnanství. Při jednom z výslechů umírá na infarkt jejich matka. Zorka Janů má zakázáno účinkovat v Divadle na Vinohradech, kde jí údajně Václav Vydra st. vyprovází slovy „Dovnitř nesmíte, sestra Lídy Baarové mezi české herce nepatří!

Sama Lída Baarové vzpomíná v dokumentu Heleny Třeštíkové Zkáza krásou, že na schodech jejich vily na Haunspaulce umírala po skoku z balkónu dvacet minut. Její život zhasl v nedožitých pětadvaceti letech.

Zdroje: rozhlas.cz, blesk.cz, ceskatelevize.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů