14.7 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 1:07
- Reklama -
DomůZdravíChladné počasí testuje naši imunitu. Lékařka uvádí jednoduché kroky, jak ji posílit

Chladné počasí testuje naši imunitu. Lékařka uvádí jednoduché kroky, jak ji posílit

Lidská obranyschopnost každoročně zažívá nejnáročnější období během zimy. Letos nás navíc ohrožuje vysoce nakažlivá varianta koronaviru, která i přes mírnější průběh dokáže oslabit téměř každého. Před různými sezonními onemocněními nás může ochránit přirozená imunita.

Stále větší část populace začátkem roku trápí častá nachlazení, dlouhotrvající rýma, chřipka nebo jiná virová onemocnění. Stačí přitom velmi málo, aby byl náš organismus vůči škodlivým vlivům okolí odolnější a uměl se jim účinně bránit. „Mnohdy si to neuvědomujeme, ale k posílení obranyschopnosti stačí pár jednoduchých kroků. Mezi ty naprosto základní patří pravidelný pohyb, zdravá strava a kvalitní spánek,“ říká revizní lékařka VoZP Kristina Slavíková.

Všechno začíná jídlem

Pestrá a vyvážená strava tvoří základ pro to, aby se člověk cítil dobře a byl zdravý. „Často se však stává, že lidé k vhodné stravě nemají přístup a nemohou ve svém těle udržovat dostatek minerálních látek a vitamínů. Má to celou řadu příčin, jako je sezonnost ovoce a zeleniny, potravinové intolerance nebo životní styl. V takovém případě lze jejich příjem částečně nahrazovat vitamíny a doplňky stravy,“ vysvětluje Kristina Slavíková.

Posílení imunity lze však dosáhnout i pomocí vakcinace. „Princip většiny očkování je takový, že se lidské tělo vystaví velmi malé dávce konkrétního onemocnění, čímž se spustí obranná reakce. Díky tomu se v těle vytvoří dostatek protilátek. Pokud je pak člověk vystaven reálné dávce nemoci, tělo už ví, jak s ní bojovat,“ vysvětluje odbornice.

Jedním z populárních způsobů zvyšování obranyschopnosti organismu se stalo také otužování. To však může být pro nezkušené i škodlivé. Musí se totiž provádět správně, postupně a pravidelně. „Jedná se o proces, kdy si lidské tělo postupně zvyká na nižší teploty. Díky tomu dochází k posílení kardiovaskulárního systému a imunity,“ vysvětluje Kristina Slavíková. Začátečníkům doporučuje pár minut studenější vody při běžné sprše.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -