18.6 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 2:06
- Reklama -
DomůZdravíZápach z úst: Lékař radí, jak se ho okamžitě zbavit

Zápach z úst: Lékař radí, jak se ho okamžitě zbavit

Zápach z úst může být velkou nepříjemností nejen pro takto postiženého člověka, ale i pro jeho okolí. A samozřejmě jde i o zásadní společenský problém. Když je z dechu cítit všechno možné, logicky se nemůžete cítit komfortně, člověk přichází o sebevědomí. Co tedy dělat?

Náš organismus je na tělesné pachy zvyklý. Přesto se často stává, že je nejsme schopni ucítit. „Existuje však skupina lidí, která je na pach mimořádně háklivá. Obávají se, že budou cítit v situacích, ve kterých jim to vlastně ani nehrozí. Jak se tomuto problému úspěšně vyhnout? Základem je změna hygieny, stravování a pomoci může i lékař, tak se ho nebojte navštívit,“ vysvětluje pro web ČeskoŽivě zubní lékař Pavel Karas.

Příčiny zápachu z úst jsou různé

Podle lékaře postihuje zápach z úst dokonce každého čtvrtého člověka. „Odborně se nazývá halitóza a dělíme ho na dva typy. Krátkodobý a trvalý. Při krátkodobém tento problém ovlivňují různé faktory, jako je například špatné stravování, nedostatečná dentální hygiena a nebo může jít o součást jiného zdravotního problému. Druhý typ, tedy trvalý, je indikátorem nepříjemností v našem těle, proto bychom ho neměli podceňovat.“ Pokud si nevíte rady, určitě vyhledejte odborníka. 

Na zápachu z úst se ale podepisují i maličkosti, jako je například dýchání ústy a sliny, respektive jejich nedostatek. Při snížené produkci slin náš organismus není schopný bojovat proti nahromaděným bakteriím v ústní dutině. Pokud jde o výsledek dehydratace, pomůže jen trocha vody. V případě, že jde o dlouhodobou záležitost, může vám zápach z úst napovídat, že není něco v pořádku se štítnou žlázou,“ má jasno Karas.

Kdo je nejvíc náchylný?

Speciálně náchylní jsou lidé, kteří pracují s hlasem. Může jít o učitelky, telefonní operátory nebo moderátory. „Při mluvení je totiž snížený přítok antibakteriálních slin. Nečistoty se tak nevyplavují z dutiny, ale rozkládají se v ústech. Může jít o zanedbanou ústní hygienu. Pokud si člověk nečistí denně zuby, nevyužívá ústní vodu či nit, zůstávají mu v mezizubním prostoru zbytky jídla. To je ideální místo pro bakterie tvořící zápach.“

Prevence před zápachem z úst

Kromě zvýšené péče o vaše ústa je potřeba zlepšit i pitný režim. Ten udržuje množství slin v normě a dochází k přirozenému pročišťování ústní dutiny. „Když do sklenice z vodou navíc přidáte pár kapek citrónu, boj se zcela určitě zjednoduší,“ radí lékař.

Dalším přirozeným způsobem je pravidelně jíst a po menších porcích. Celkově může přizpůsobení jídelníčku velmi pomoci. „Zvýšit byste měli příjem vlákniny. Náchylnější na tyto problémy jsou ti, kteří pravidelně konzumují maso. Jeho kousky se častěji zachytávají v mezizubním prostoru. Stejně tak trpí i ti, kteří zvýšili příjem bílkovin a naopak snížili sacharidy. Cibule a česnek zůstávají velkými strašáky. Následky bývají ale jen krátkodobé. V boji vám pomůže například máta nebo petrželová nať. Někdy pomůže i sklenice mléka.“

Podcenění čistého jazyka

Právě na jazyku žije velké množství bakterií, proto není vůbec špatné pečovat i o něj. „Nezapomeňte mít vždy po ruce ústní vodu. Do kabelky se vám vejde minimálně zubní nit, kterou byste měli použít po každém jídle. Pokud jsou ale vaše problémy dlouhodobé, určitě si domluvte návštěvu u lékaře. Pokud se v ústech objeví i vředy nebo zánět dásní, konzultaci se nevyplatí oddalovat.“

Zdroje: redakce, MUDr. Pavel Karas

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů