29.3 C
Prague
Úterý, 9 července 2024, 2:07
- Reklama -
DomůZdravíKdyž očí svědí a pálí: Jak si na jaře poradit se sezonními...

Když očí svědí a pálí: Jak si na jaře poradit se sezonními alergiemi

Slunce nad obzorem, vysoké venkovní teploty i kvetoucí rostliny nám připomínají, že se ke slovu po zimě hlásí opět jaro. Zatímco pro některé je toto roční období příjemnou a dlouho očekávanou změnou, najdou se lidé, kteří trpí nepříjemnými projevy sezónních alergií. Jak se vůči těmto problémům efektivně bránit? Pomohou nejen oční kapky, ale i sluneční brýle!

Na základě dat Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je zřejmé, že nějaká forma alergie postihuje bezmála 40 % Čechů. Nejčastěji se jedná o pyl, roztoče nebo prach.

Přestože alergie vzniká zejména v dětství, není výjimkou, že může propuknout také mezi 18. a 35. rokem života. „Na vině bývá nejčastěji dědičnost, prostředí, strava, životní styl, kosmetické přípravky, kontaktní čočky, ale dokonce i klimatické změny. Alergeny mohou být jak celoroční v podobě zvířecí srsti, prachu nebo roztočů, tak i sezónní, například pyly nebo trávy,“ říká Martin Slaný, optometrista a odborný garant sítě FOKUS optik.

Zánět spojivek bývá běžným příznakem alergie

Vedle citlivé kůže, rýmy a ucpaného nosu patří k typickým projevům také obtíže s očima, nejčastěji slzení, svědění, řezání, následně i nateklá víčka. „Přestože jde o poměrně běžné komplikace, není radno je podceňovat. Zanedbaná léčba může vést až k rozvoji zánětu spojivek. Spojivka oka je totiž podobně jako nosní sliznice v kontaktu se zevním prostředím, a tak je vystavena přímému působení alergenu.“

„Nejběžnější oční alergií je sezonní akutní alergická konjunktivitida, tedy zánět spojivek. Při alergické reakci dochází k uvolňování chemických látek, jako jsou histamin a leukotrieny, do krevního oběhu a tkání. Tyto látky způsobují svědění, pálení, pocit písku nebo cizího tělesa v očích,” vysvětluje Martin Slaný.

Od bolesti uleví umělé slzy i sluneční brýle

Alergie bývají doprovázeny také slzením, zarudnutím očí nebo fotofobií, tedy zvýšenou citlivostí na světlo. Při léčbě těchto obtíží je vždy vhodné navštívit lékaře, který vám stanoví přesnou diagnózu a předepíše léčbu, která vám pomůže symptomy zmírnit. Nicméně od nepříjemné bolesti vám mohou ulevit i oční kapky.

„Abyste zabránili podráždění očí, kapejte si umělé slzy, které vám mohou od nepříjemných pocitů pomoct. Akutní příznaky pak dokáží zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které redukují zarudnutí. Na oteklá víčka příznivě působí i studený obklad či častější mytí obličeje vlažnou vodou. Rozhodně se ale vyvarujte častému mnutí očí, které může potíže ještě zhoršit,” varuje Martin Slaný.

Oči můžete před pylem a dalšími alergeny chránit také kvalitními slunečními brýlemi. „Pokud hledáte sluneční brýle, které vám pomohou zabránit přímému kontaktu s alergeny, měly by zakrývat celou oblast kolem očí a tvarově co nejvíc kopírovat obličej. Výhodou jsou i polarizované čočky, které pomohou snížit množství světla dopadajícího do oka a také zrcadlové úpravy částečně odrážející teplo, které neprospívá zánětům,” dodává Martin Slaný.

Zdroje: Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, nzip.cz, FOKUS optik

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů