DomůZdravíMakulární degenerace může skončit slepotou. Lék je jen pro někoho

Makulární degenerace může skončit slepotou. Lék je jen pro někoho

Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace. To je závažné onemocnění zraku, které ročně v  Česku postihne stovky lidí. S jeho léčbou je nutné začít včas, pokud nemoc propukne naplno, poškození zraku je nevratné.

V Česku postihne vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace asi 1000 pacientů ročně. Suchá forma onemocnění se objevuje sice častěji, její průběh je ale pomalejší a pro kvalitu zraku méně nebezpečný.

„Věkem podmíněná makulární degenerace je onemocnění centra sítnice potřebného pro dobré vidění. Rozlišuje se častější a méně nebezpečná suchá forma, kdy není přítomen otok a krvácení na sítnici a slábnutí zraku postupuje pozvolna. Ta se ale může změnit ve vysoce nebezpečnou vlhkou formu, kdy v sítnici vznikne otok a krvácení. Pak zrak slábne velice rychle a pacient je ohrožen praktickou slepotou,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Běžné činnosti nelze vykonávat

Při praktické slepotě člověk sice ještě vidí světlo a velké objekty, podle lékaře ale nerozpoznává drobnější předměty, nemůže číst a vykonávat běžné činnosti. Obtíže způsobené pokročilou vlhkou formou makulární degenerace se už podle odborníka nedají vyléčit.

„Zpočátku se může deformovat obraz, následně se zhoršuje ostrost vidění a začínají problémy s rozpoznáváním předmětů a detailů. Často si problémů lidé všimnou nejdříve při čtení, kdy mohou vypadávat písmenka nebo části slov. Postupně vidění zeslábne natolik, že čtení už není vůbec možné a potíže činí i rozpoznávání obličejů. V případě vlhké formy může člověk pozorovat také tmavé skvrny v centru zorného pole. Toto onemocnění většinou nevede k úplné slepotě a lidem zůstává obvodové vidění a určitá soběstačnost,“ popsal oční lékař Jaroslav Polišenský.

Zásadní roli hraje genetika

Příčin vzniku věkem podmíněné makulární degenerace je několik. Souvisí s věkem, genetickou zátěží i životním stylem. „Na kvalitu zraku má neblahý vliv stres nebo nezdravá strava. Nevyvážená strava s vysokým obsahem živočišných tuků obsahujících nasycené mastné kyseliny a s nízkým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin může přispět k rozvoji věkem podmíněné makulární degenerace. Ohroženější je zrak kuřáků. Kouření způsobuje kornatění tepen, a tím nedostatečnou výživu sítnice,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.

Onemocnění nejvíce ovlivňuje genetika. „Dodržováním zdravé životosprávy však lze riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace snížit. Vhodné je snížit světelnou zátěž sítnice omezením intenzivního osvětlení. Sítnice potřebuje část dne odpočívat a regenerovat tak, jak je přirozené při střídání dne a noci. Umělým prodlužováním dne silnými zářivkami zkracujeme čas potřebný k její regeneraci,“ doporučil Stodůlka.

Čas je velmi důležitý

U obou forem onemocnění je zásadní zahájit léčbu včas. „Pravidelné preventivní prohlídky u ambulantního očního lékaře mohou pomoci nemoc odhalit v počátcích. Pokud se s léčbou začne včas, výrazně se tím zvýší šance na záchranu zraku,“ říká Stodůlka. Průběh suché formy lze podle něj zpomalit podpůrnými preparáty ve formě kapslí s obsahem luteinu, zeaxanthinu a antioxidantů.

„U vlhké formy je nasazena léčba nitroočními injekcemi. Používají se léky Lucentis a Eylea a nově Beovu. Účinný je rovněž lék Avastin, o kterém se dlouhé roky vedou spory. Lék je účinný, bezpečný a neporovnatelně levnější než jiné léky určené k léčbě vlhké formy onemocnění. Vlivem farmaceutické lobby však nebyl pro léčbu této nemoci výrobcem oficiálně určen a z nepochopitelných důvodů není pojišťovnami v ČR pro léčbu očí proplácen. Je tedy jen pro někoho. Pokud by proplácen byl, oční lékaři by mohli pomoci více pacientům s tímto onemocněním,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Zdroje: citovaní lékaři, nzip.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů