14.7 C
Prague
Sobota, 2 července 2022, 12:07
- Reklama -
DomůZdravíJak se chránit před postcovidovým syndromem? Vysvětluje lékař

Jak se chránit před postcovidovým syndromem? Vysvětluje lékař

Stále více lidí, kteří prodělali nákazu koronavirem si i po vyléčení stěžují na neutuchající zdravotní problémy. Jedná se o tzv. postcovidový syndrom. Ten lze shrnout jako soubor příznaků po prodělaném onemocnění covid-19, bez závislosti na tom, jak těžký byl průběh onemocnění.

Nejčastěji jsou to například nevysvětlitelná únava či náhlá dušnost, poruchy spánku, špatná fyzická kondice, vypadávání vlasů, sklony k depresím, potíže se zažíváním. Pacienti často ani netuší, že touto nemocí procházejí a hlavně si neví rady. Srozumitelné informace o postcovidu a léčbě nabízí webové stránky. Jejich vznik inicioval MUDr. Rodion Schwarz z Přílepské ordinace.

Je ještě stále brzy, abychom věděli vše

Vzhledem k tomu, že tady máme nemoc teprve dva roky, lékaři zatím sbírají informace a v podstatě nemají z čeho vycházet. Pacienti často neví, kde najít dostatek relevantních informací. „Doporučení zatím neexistují, ty se teprve vytvářejí a právě my, lékaři v první linii jsme ti, kteří je vytváří. My se s postcovidovým syndromem setkáváme a přemýšlíme nad tím, jak ho nejlépe léčit. Máme teď nově s kolegy výše zmíněný web a tam budeme průběžně dávat důležité informace pro pacienty,“ vysvětluje praktický lékař pro dospělé MUDr. Rodion Schwarz, který si sám prošel onemocněním covid-19.

Díky osobní zkušenosti a znalostem medicíny západní a východní, vyvinul unikátní, měsíční, postcovidový rekonvalescenční program, který pomohl mnoha pacientům.

Jaké informace lidé na tomto webu najdou?

Na webových stránkách naleznou zájemci ucelené informace o tom, co je vůbec postcovidový syndrom, jak se projevuje, odpovědi na nejčastěji kladené dotazy, odkazy na odborné výstupy v médiích. Nechybí ani vyjádření a rady praktického lékaře Rodiona Schwarze. „Například jak se preventivně onemocnění bránit a v neposlední řadě i možnosti léčby pomocí bylinek či multivitaminových infuzí. Průběžně budou na webové stránky přidávány odborné články a vyjádření dalších lékařů.“

Syndromem jsou ohroženi všichni, kteří si prošli onemocněním covid-19 bez rozdílu věku či pohlaví. „Každý člověk je velice individuální. Byl u nás pacient, který přišel s tím, že jeden den uběhl půlmaraton a druhý den nemohl vyjít do patra, ne že by ho bolely nohy, ale protože byl tak dušný. Nebo ke mně přišla mladá dívka s tím, že po covidu ztratila svou periodu a i to jsme elegantně spravili. U každého se to objevuje jinak, ale ta léčba by měla být vždy z části obecná a z části individuální, tedy podívat se na pacientův věk, pohlaví atd.,“ upozorňuje lékař.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -