DomůZdravíV prosinci bude rodit, Tereze však hrozí rakovina

V prosinci bude rodit, Tereze však hrozí rakovina

Poprvé vyšla Tereze (24) z Prahy horší cytologie přibližně před pěti lety. Kvůli možnému rozvoji rakoviny děložního hrdla je proto pod pečlivým dohledem lékařů. Mezitím zvládla i přes komplikace v podobě preeklampsie porodit zdravého chlapce a znovu otěhotnět. V současné době čeká druhé dítě a výsledky poslední cytologie naznačují, že riziko rozvoje rakoviny bohužel stále trvá.

Po porodu ji proto velmi pravděpodobně čeká operace. Nádorovému onemocnění přitom šlo předejít. „Když mě má lékařka poprvé poslala na podrobné vyšetření do nemocnice, vlastně mě to nijak zvlášť neznepokojilo. Měla jsem v té době zkouškové a spolu s ním plnou hlavu učení. Vůbec jsem netušila, co mi hrozí,“ vzpomíná Tereza.

Lékař jí tehdy sdělil, že změny na děložním čípku naznačují, že by se u ní později mohla objevit rakovina děložního hrdla. Nález však nebyl natolik vážný, aby bylo nutné ihned zahájit léčbu. Tereza proto docházela každého půl roku na vyšetření do nemocnice, a když se její stav neměnil, vrátila se do péče ambulantního gynekologa. Závažné změny na děložním čípku jsou v takto mladém věku velmi vzácné. Mnohem častěji se týkají žen po třicátém roce života.

Potvrdili mi preeklampsii

V každém případě je zásadní zachytit tyto změny včas, a proto je součástí pravidelných gynekologických prohlídek stěr buněk z děložního čípku určených k cytologickému rozboru. Každá žena by je měla v rámci hrazené prevence absolvovat jednou ročně. „Před dvěma lety jsem poprvé otěhotněla. Dokončovala jsem v té době ještě vysokou školu, takže to bylo poměrně stresové období. Když jsem pak v 38. týdnu přišla na ambulanci s tlakem 170 na 110, nechali si mě tam. Druhý den se potvrdilo, že mám preeklampsii, a museli mi porod vyvolat,“ popisuje Tereza dramatické chvíle svého těhotenství.

Ani po třech dnech kontrakcí se jejímu prvorozenému nechtělo na svět. Nakonec se lékaři rozhodli pro císařský řez. „Na gynekologické kontrole dva měsíce po prvním porodu jsem měla znovu nález na děložním čípku,“ vysvětluje Tereza.

Očkováním lze komplikacím předejít

Nyní je Tereza znovu těhotná a také teď jí hrozí preeklampsie. Snaží se jí proto předcházet užíváním kyseliny acetylsalicylové. Zároveň si hlídá hodnoty tlaku a bílkoviny v moči. Každý den také sportuje a cítí se lépe než při prvním těhotenství. Po porodu, který vychází na konec prosince, ji ale velmi pravděpodobně čeká zákrok na děložním čípku, který by měl zabránit budoucímu rozvoji nádorového onemocnění.

Tomu lze předejít také očkováním proti HPV (lidský papilomavirus), které dívkám i chlapcům ve věku třinácti let hradí zdravotní pojišťovny. Od příštího roku se věková kategorie s plnou úhradou rozšiřuje na období mezi jedenácti a čtrnácti lety. Starší děti a dospělí mohou k úhradě očkování využít příspěvky své zdravotní pojišťovny. „Proti HPV očkovaná nejsem, i když vím, že ta možnost tu pro mě byla. Všem dívkám bych určitě doporučila chodit na pravidelné prohlídky,“ uzavírá Tereza.

Ženám, které onemocní rakovinou děložního hrdla, vaječníků, vulvy nebo endometria, se dlouhodobě věnuje pacientská organizace Veronica. Pomáhá také pacientkám, které jsou nositelkami genů BRCA1 a BRCA2, u nichž je velká pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prsu nebo vaječníku.

Zdroje: redakce, vyprávění paní Terezy, garant textu: prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů