DomůZajímavostiPutinovi zabijáci: Kde se vzala Wagnerova skupina?

Putinovi zabijáci: Kde se vzala Wagnerova skupina?

Nechvalně proslulá žoldnéřská Wagnerova skupina je dnes častým tématem šokujících zpravodajských titulků. Ale její krvavé stopy vedou několik let do minulosti. Zabíjení civilistů ve válkou zmítané Sýrii i v neklidné Středoafrické republice. Co je opravdu zač Puttinova tajemná milice?

Wagnerova skupina je ruská paramilitární organizace, dříve označovaná také jako soukromá armáda Jevgenije Prigožina (než zemřel), která se zúčastnila nebo účastní rozličných ozbrojených konfliktů, jako jsou občanská válka v Sýrii, válka na východní Ukrajině, občanská válka v Libyi nebo při invazi na Ukrajinu.

Skupina je pojmenována podle Dmitrije Utkina, zvaného „Wagner“ podle jeho oblíbeného skladatele Richarda Wagnera. Příslušníci skupiny jsou nazýváni wagnerovci, vágnerovci nebo případně přezdívkou „muzikanti“. Snaha začlenit wagnerovce bojující na Ukrajině do regulérní armády vedla k jejich předčasně ukončené vzpouře proti Moskvě v červnu 2023.

Krvavé stopy v minulosti
Nechvalně proslulá Wagnerova žoldnéřská skupina bojuje a zabíjí na Ukrajině prakticky od úplného začátku války. Ale je to teprve nedávno, co se její zakladatel a vůdce Jevgenij Prigožinov rozhodl na krátkou dobu otočit zbraně svých žoldáků opačným směrem, opustit frontu, zamířit zpátky do Ruska, a dokonce vyrazit na Moskvu. Co tomu předcházelo?

Krvavé stopy wagnerovců vedou několik let do minulosti. Stejně jako nyní na Ukrajině dříve Wagnerova skupina bojovala a zabíjela také v občanskou válkou rozervané Sýrii. Ale významný vliv má i v mnoha afrických státech, kde se zaměřuje na lukrativní těžbu dřeva a diamantů.

Vraždy a další zvěrstva

Terčem žoldnéřské skupiny, která bývá často spojována s brutálním porušováním lidských práv, se nezřídka stávají nevinní civilisté. Wagnerovci jsou pravidelně obviňováni z hromadného páchání zločinů v západoafrickém Mali. K jedněm z nejhorších patří masakr ve městě Mora, během něhož vládní vojáci vedení ruskými žoldáky zavraždili 500 lidí.

Podle zprávy OSN wagnerovci páchají podobná zvěrstva i ve Středoafrické republice, kde pořádají hromadné popravy, mučí zajatce během výslechů a dopouští se dalšího násilí, které vyhání místní obyvatele z jejich domovů.

Mocný Kreml

Jak se z tlupy žoldnéřů stala početná soukromá armáda, o níž najednou všichni mluví? Před necelými deseti lety měli wagnerovci pouhých 250 vojáků. Jenom o dva roky později už jich bylo čtyřikrát více. Před rokem jejich počet vzrostl na 8000, aby se v prosinci 2022 vyšplhal až na 50 tisíc. Zásadním důvodem, proč jsou na „špici“ je fakt, že je více či méně úspěšné ovládá Kreml. A Putin dobře ví, jak je využít. Samozřejmě pak také řádně odměnit jejich vůdce, kteří si často žijí v blahobytu. Na rozdíl od řadových vojáků, kterým ale často stačí, když dostanou volnou ruku a mohou vraždit a plenit.

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů