20.1 C
Prague
Neděle, 19 května 2024, 3:05
- Reklama -
DomůZajímavostiNejhlubší zatopená jeskyně světa je v Česku. Je ale ještě hlubší, než...

Nejhlubší zatopená jeskyně světa je v Česku. Je ale ještě hlubší, než se uvádí

Mezi světovými nej je Hranická propast v okrese Přerov jenom pár let. Stalo se tak hlavně díky legendárnímu jeskynnímu potápěči Krzysztofu Starnawskimu a moderní technice, která byla schopna zmapovat doposud neprozkoumané zatopené dno. Výsledek? Nejhlubší jeskynní propast na světě. Co zajímavého skrývá příběh Hranické propasti?

Už z doby minulé máme o tomto místě několik poznámek. Poprvé se o propasti zmiňuje Tomáš Jordán z Klauznburku v roce 1580 a popisuje ji jako „velkou díru v kopci”. Později v roce 1627 ji můžeme zaznamenat v Komenského mapě Moravy jako první krasový útvar.

K této světově unikátní propasti se pochopitelně váže i jedna pověst. Ta hovoří o velkomoravském vládci Mojmírovi I., který se rozhodl do propasti skočit, aby do ní v té samé temné noci propadli všichni zrádní velmoži, kteří ho pronásledovali a byli hrozbou pro Moravu. V moderní historii nejhlubší propast na světě proslavil nikoli Moravan, ani Čech, ale Polák…

Potápěčská legenda

Hranická propast je stále neprobádané místo. Za to, co dnes víme, včetně údajů, které z ní dělají tu nejhlubší na světě, vděčíme jedné potápěčské legendě, Krzysztofu Starnawskimu. Ten se do propasti během několika let potopil hned několikrát. Sám pokořil hloubku 200 metrů s tím, že rekordní ponor činil 265 metrů.

V bádání pokračoval i se skupinou jiných potápěčů, při kterém připravili vodicí šňůru až do hloubky 370 metrů. Operátor Bartolomiej Grynda s robotem dosáhl maximální hloubky 404 metrů. Dál už vodicí šňůra v ponoru nemohla pokračovat. Paradoxně se vše povedlo náhodou, protože pokoření rekordu v den úspěchu nebylo v plánu. Vše však probíhalo bez problémů, a tak se zařízení potápělo hlouběji a hlouběji, až byla pokořena dosud nedosažená hloubka.

Když k tomu připojíme suchou část propasti, která činí 69,5 metrů, hloubka je tak stanovena na 473,5 metrů. Rekord však souvisí pouze se zatopenou částí. Vzhledem k tomu, že do té doby nejhlubší zatopená jeskyně Pozzo del Merro nedaleko Říma měla 392 metrů, rekord byl na světě.

Dno v nedohlednu

Zatímco u italské jeskyně se už sondy dotkly dna, to u Hranické propasti nikoli. O to zajímavější je, že reálné dno je ještě hodně daleko od dosažených hloubek. Geologové na základě teploty a chemického složení vody odhadují, že dno se může nacházet klidně až v 700 až 1 000 metrech.

V dalších průzkumech a potvrzení předpokladů brání skutečnost, že propast má velmi složitý tvar. Na několika místech je velmi úzký prostor, který je pro další postup brzdou kvůli nahromaděnému kamení. Polák Krzysztof Starnawski však právě tímto kouskem propasti proplul, a tak se otevřely nové možnosti v bádání, které vyvrcholily rekordem, který však v budoucnosti může být ještě mnohem výraznější.

Světové rekordy

Hranická propast, které se také říká Macůška, se tak zařadila mezi ty vůbec nejhlubší. V kategorii zatopených drží primát, ale v rámci jiných jeskyní se jedná o opravdu malinkatou díru. Nejdelší je Mamutí jeskyně v Kentucky v USA. Celý komplex má až 652 kilometrů. Co se týče těch nejhlubších, tak prozatím vede přírodní jeskyně Voroňja s hloubkou 2 191 metrů, kterou najdeme v Gruzii.

Zdroje: redakce, irozhlas.cz, kudyznudy.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů