5.6 C
Prague
Sobota, 20 dubna 2024, 5:04
- Reklama -
DomůZajímavostiPro milovníky dobrodružství: Skryjská jezírka vám nabídnou úžasnou přírodu

Pro milovníky dobrodružství: Skryjská jezírka vám nabídnou úžasnou přírodu

Přírodní rezervace Jezírka (Skryjská jezírka) se nachází v údolí Zbirožského potoka, a to nedaleko obce Skryje. Se svou rozlohou necelých 60 ha spadají pod Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko. Čím jsou tak atraktivní a jaká jsou tu zajímavá místa?

Skryjská jezírka jsou dvě malé vodní plochy, které se nacházejí z největší části ve Středočeském, ale z menší i v Plzeňském kraji. Obě jezírka spojuje Zbirožský potok, který je přítokem řeky Berounky. Najdete tu ale i menší Skryjský vodopád, pod kterým leží horní jezírko, které je obklopeno skalami, zatímco dolní leží mezi stromy. Přírodní rezervace Jezírka (neboli Skryjská jezírka) je o rozloze necelých 59 ha součástí Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Jak vlastně vznikla?

Horniny sopečného původu – dacity – tvoří okolní skalní stěny, a to hlavně horního jezírka, které je jimi obklopeno. Díky vertikálním puklinám došlo k proříznutí soutěsky. Její nejužší místa následně zahradily nanesené balvany a za touto hrází pak vznikla jezírka po vydatných deštích v roce 1872.

Jezírka a okolí Skryje proslavil známý francouzský inženýr a badatel Joachim Barrande, který tu objevil významná paleontologická naleziště zkamenělin.

Atraktivní fauna a flora

Zbirožský potok a jeho okolí jsou bohatě obydleny živočichy. Z ptáků se tu vyskytuje konipas horský. V potočních tůních sbírá pod vodou hmyz skorec vodní, vzácně tu loví drobné rybky ledňáček říční. Bohatý podrost křovin je také vhodný pro hnízdění mnoha druhů drobných pěvců, jako jsou pěnice, drozdi a budníčci.

Potok je také příležitostným lovištěm čápa černého. Velké množství hmyzu je potravní příležitostí pro pstruhy obecné, jelce proudníky nebo vzácné vranky obecné a raky říční. K nejčastějším druhům bezobratlých pod vodní hladinou patří blešivec obecný, pod kameny se vyvíjí nymfy jepic, pošvatek, vážek, motýlic a chroustíků. Na kamenných drolinách pak sídlí plži.

Velmi pestrá je v rezervaci také flóra. Roste tu dokonce hned 250 druhů cévnatých rostlin. Lesní společenstvo tvoří habrové javořiny s jedlí bělokorou, domácí druhy javorů nebo silně ohrožený tis červený.

Hojně se tu vyskytují také keře. Zmínit je nutno lísku obecnou, rybíz alpinský, bez černý, svídu krvavou či rešetlák počistivý. Skalní porost pak tvoří jalovec obecný a keřovitý jeřáb muk. Na dně údolí ve vlhčích stinných oblastech najdete také oko čtyřlisté, krablici chlupatou nebo řeřišník Hallerův. Časně zjara na skalách vykvétá také tařice skalní. Západní okraj rezervace tvoří až 130 let staré jedle bělokoré.

Jak se k nim dostanete?

Vhodným místem pro začátek trasy je Slap (místo u podmokelské hájovny), kde údolí překračuje cestu ze Skryjí do Podmokel. U mostu je upravené parkoviště a je to od něj zhruba kilometr k jezírkům po modré značce.

Na túru se dá ovšem vydat i z druhé strany – ze Skryjí. Vybrat si můžete trasu po modré přímo z obce Skryje, nebo asfaltku, která spojuje chatařskou oblast s obcí. Po cestě dorazíte až na místo, které se nazývá Na Slapnici, odtud pak musíte pokračovat dál proti proudu Zbirožského potoka. Cesta vede místy po kamenech v korytu potoka, přes skalní stupně nebo překračuje potok po dřevěných mostcích.

Pokud si věříte, můžete vše absolvovat na kole, ovšem není to snadné. Trasa rozhodně není vhodná pro maminky s dětskými kočárky, v tomto případě je tu průchod prakticky vyloučen. Auto je možné zaparkovat v obci Skryje.

Zdroje: Kudyznudy, navylet.cz, vylety-zabava

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů