19.5 C
Prague
Pondělí, 27 května 2024, 8:05
- Reklama -
DomůLifestyleKdy a jak zalévat a sekat trávník, aby zůstal zelený i v horkých...

Kdy a jak zalévat a sekat trávník, aby zůstal zelený i v horkých letních dnech

Aby trávník zůstal svěží a stále zelený i během horkých dní, vyžaduje pravidelnou, a především správnou péči. Důležitá je nejen závlaha, ale také vhodně zvolené sekání, které udrží trávník v kondici i během období letního sucha.

Používejte dobře seřízenou sekačku s dokonale ostrým nožem. Zanedbaná sekačka, u které motor ztrácí výkon a otáčky, a na které je navíc tupý a zubatý nůž, trávu neseče. Listy trávníku trhá, konečky jsou roztřepené. Trávník pak rychleji ztrácí vláhu a zasychá. Perfektně seřízená sekačka s ostrými noži listy trávníku rovně odsekne. Rovný řez neznamená pro trávník takový šok. Pokud sucho trvá extrémně dlouho, trávník prakticky přestává růst, přestaňte jej sekat úplně. V krajním případě posekejte části zahrady, kde se drží vlhko a trávník by mohl přerůst.

Snižte intenzitu sečení a trávník nechávejte vyšší

Základem je úplná změna přístupu k zalévání a sečení trávníku. Intenzitu sečení je třeba snížit, v dobách extrémního sucha pak i zcela omezit. Trávník sekejte na nejvyšší stupeň délky. Nízký anglický trávník má sice exkluzivní vzhled, nedokáže ale zadržet tolik vláhy, a půda proto rychleji vysychá. Vyšší trávník si lépe drží vlastní mikroklima a delší stébla lépe zadržují vlhkost.

Odolný trávník vypěstujete nepravidelnou zálivkou

Pokud trávník hýčkáte pravidelnou zálivkou, bude na sucho mnohem citlivější. V delším období sucha také zapomeňte na reprezentativní anglický trávník, který potřebuje opravdu hodně vody, což je v našich končinách problém. Odolný trávník vypěstujete nepravidelným zaléváním, které jej nutí více bojovat o přežití. Musí pouštět delší kořeny, aby získal z půdy více vlhkosti. Takový trávník je v době sucha odolnější. Zalévejte proto nepravidelně a více. Pokud přestanete trávník v období sucha intenzivně sekat, není nutné jej denně zalévat. Stačí jej o něco intenzivněji zalít jednou za 4 až 5 dní. Ušetříte tak i více než 2/3 vody.

Neplýtvejte zbytečně vodou

Chcete-li ušetřit vodu, investujte do kvalitního závlahového systému. Ten můžete nastavit podle aktuálních potřeb, přičemž je zajištěno rovnoměrné prolití celého trávníku, jaké ručním kropením hadicí nikdy nedocílíte. I když můžete mít dojem, že při ručním zalévání máte spotřebu vody více pod kontrolou, není to pravda. Při ručním zalévání zpravidla ve snaze dopřát trávníku dostatek vody dochází k nerovnoměrnému přelévání a vyšší spotřebě.

Zdroje: redakce, Hecht, ireceptar.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů