DomůZdravíOdebrání pupečníkové krve: Rozhodnutí, které uděláte jen jednou

Odebrání pupečníkové krve: Rozhodnutí, které uděláte jen jednou

Měsíc povědomí o pupečníkové krvi každý červenec vyzývá ke vzdělávání lidí a zvyšování povědomí o významu a léčivém potenciálu pupečníkové krve a krvetvorných kmenových buňkách, které obsahuje. V současnosti se pupečníková krev používá po celém světě k léčení mnoha nemocí – což z ní činí přirozený zázrak, který lze získat pouze zázrakem zrození.

I navzdory své potenciální hodnotě je většina pupečníkové krve i nadále eliminována jako zdravotnický odpad. Cílem osvěty je proto zvýšit povědomí o možnostech, které pupečníková krev přináší. Zahrnuje informování těhotných žen o procesu odběru a uchovávání pupečníkové krve, stejně jako o potenciálních výhodách, které přináší jak dárcům, tak příjemcům.

Co je pupečníková krev

Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstává po narození dítěte a po přestřižení pupečníku v placentě a pupeční šňůře. Výjimečná je tím, že obsahuje vzácné krvetvorné (hematopoetické) kmenové buňky, které jsou mladé a nezatížené získanými onemocněními, léčbou či procesem stárnutí. Dnešní moderní technologie ji umožňují uchovávat na desítky let, čímž se zachová její potenciál do budoucna, kdy může hrát důležitou roli při ochraně zdraví vaší rodiny.

Jak se pupečníkové krev odebírá

Jediná a unikátní možnost odběru vzniká při porodu. Odběr pupečníkové krve či tkáně pupečníku je zcela bezbolestný a bezpečný, provádí se tehdy, když je už o dítě i maminku postaráno. V době odběru pupečníkové krve je již pupeční šňůra přestřižená a sesvorkovaná a dítě je v péči pediatra. Odběr není nepříjemný či bolestivý ani pro matku, ani pro dítě. Odběr v žádném případě nezasahuje do standardního průběhu porodu. Při porodu je však vždy prvořadou povinností lékaře postarat se o zdraví a bezpečí matky a dítěte.

Proč se rozhodnout pro odběr pupečníkové krve

Pupečníková krev je prostředkem léčby při desítkách závažných onemocnění. Má potenciál při léčbě několika onemocnění mimo standardní léčbu, jako např. dětská mozková obrna, poškození mozku při narození, ztráta sluchu, při poruchách imunity. Kombinace odběru pupečníkové krve z pupeční šňůry a odběru pupečníkové krve z povrchových žil placenty může poskytnout dostatečné množství buněk na vícenásobnou aplikaci při léčbě. Použitelná je jak v dětském věku, tak i v dospělosti.

Může se použít také při léčbě sourozence dítěte. Buňky, které obsahuje, jsou výjimečné – jsou mladé a nezatížené získanými onemocněními, léčbou či procesem stárnutí. Její jedinečné vlastnosti jsou zachovány i při dlouhodobém uskladnění. Odběr je proveditelný pouze jednou za život, a to právě po porodu miminka.

Pupečníková krev pomáhá, když jiné zdroje nemohou

Pupečníková krev má dlouhodobý pozitivní dopad na životy lidí. Zvlášť slibný je potenciál pro pacienty, kteří bojují s vážnými nemocemi, mají potíže s nalezením vhodného dárce kostní dřeně, ohrožující genetickou poruchu, různé hematologické a onkologické ochoření, život ohrožující genetické poruchy nebo potřebují okamžitou potřebu transplantace. Existuje celá řada probíhajících klinických studií, které studují účinnost pupečníkové krve při léčbě v regenerativní medicíně, a neustále se identifikují nové stavy, které lze léčit pupečníkovou krví.

Zdroje: redakce, pupecnikovakrev.cz, Cord Blood Center CZ,

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů