9.2 C
Prague
Úterý, 23 dubna 2024, 5:04
- Reklama -
DomůZdravíKdyž slunce škodí: Lékařka radí, co si hlídat a v kolik hodin...

Když slunce škodí: Lékařka radí, co si hlídat a v kolik hodin se raději schovat

Teplo a světlo, které vydává slunce, jsou zdrojem veškerého života. Ultrafialové záření (UV) však může být škodlivé, oba jeho typy mohou přispívat k rozvoji rakoviny kůže. Lékaři se shodují, že bychom se před sluncem měli všichni chránit.

V době mezi 11. a 15. hodinou, kdy je slunce nejsilnější, bychom měli vyhledávat stín, chránit se prostřednictvím vhodného oblečení, nosit sluneční brýle s UV filtrem a pokrývku hlavy. Rovněž bychom se měli naučit rozlišovat mezi UVA a UVB zářením a vybírat si správné přípravky ochrany před sluncem. Přemíra slunění a opakované spálení totiž patří mezi hlavní příčiny tvorby rakoviny kůže.

Sluneční záření působí na lidskou pokožku paprsky UVA, které ovlivňují pigmentaci kůže a tvorbu vitamínu D. Oproti tomu agresivnější paprsky UVB mají za následek zarudnutí kůže, které může vést až ke spálení. Až dvě třetiny kožních nádorů vznikají v důsledku nadměrného vystavování slunečnímu záření s nedostatečně chráněnou pokožkou,“ vysvětluje MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny.

Kde je nebezpečí?

Kožní nádory ohrožují nejvíce především osoby s nízkým fototypem, tedy velmi světlou pletí. „K příznakům rakoviny kůže, na které je potřeba si dávat pozor, patří zarudnutí a vznik nebo změna pigmentových znamének. Ta se nejčastěji tvoří na místech, kam nejvíce dopadá sluneční záření, tj. na hlavě, krku nebo končetinách. Rizikovým vlivům na zdraví se však dá jednoduše vyhnout,“ upozorňuje doktorka Slavíková.

V první řadě doporučuje aplikaci kvalitního opalovacího krému s SPF nad 30. Důležité je produkt nanést pečlivě a aplikaci během delšího pobytu na slunci opakovat. Speciální pozornost je třeba věnovat citlivým místům, jako jsou uši, nárty nebo znaménka a jizvy.

Zdroje: redakce, MUDr. Kristina Slavíková

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů