DomůZdravíOpakující se silná bolest hlavy: Vyhledejte lékaře, může jít o nádor mozku,...

Opakující se silná bolest hlavy: Vyhledejte lékaře, může jít o nádor mozku, radí lékařka

Klasickou bolest hlavy si již prožil každý, zbystřit bychom však měli, když tato bolest neustupuje, zvyšuje se nebo se pravidelně opakuje. V takových případech je lepší neotálet a vyhledat lékaře neurologa.

„Meziročně totiž stoupá počet pacientů s nádorem mozku. Ačkoliv zhoubné novotvary mozku tvoří pouze 2 % onkologických onemocnění, patří mezi nejagresivnější a nejnebezpečnější pro lidské zdraví,“ říká MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny.

Odborná pomoc

Světový den boje proti nádorům mozku si připomínáme 8. června. „Nádory mozku postihují mozek a mozkové obaly. Může jít jednak o novotvary, které vznikly přímo z tkáně mozku, ale také mohou do mozku metastazovat z jiné oblasti těla. Pro nádory postihující mozek a mozkové obaly je příznačné, že rostou v uzavřeném prostoru lebky. Právě proto mohou být i typicky nezhoubné nádory smrtelně nebezpečné kvůli nárůstu nitrolebečního tlaku. Proces léčby je tak velmi náročný a často vyžaduje i odbornou psychologickou podporu,“ říká MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny.

Mezi příznaky onemocnění patří například bolest hlavy, která je velmi intenzivní a horší při probuzení, ale i náhlé nevolnosti, zhoršení zraku a dalších smyslů, problémy s mluvením či motorikou. „Jako u všech typů rakoviny i u nádorů mozku je důležitá hlavně včasná detekce. Daná terapie pak záleží na mnoha faktorech, běžně se však přistupuje k operaci, ozařování, chemoterapii nebo symptomatické léčbě. Pokud to umístění nádoru a zdravotní stav pacienta dovoluje, primárně přichází v úvahu operační řešení,“ vysvětluje MUDr. Kristina Slavíková.

Léčba může prodloužit život

Léčbu u pacientů s nádory na mozku je těžké předvídat. Zásadní otázkou je vždy histologický typ nádoru, podle něj se pak lékaři rozhodují o následujícím postupu. Konkrétní prognóza se však podle MUDr. Slavíkové liší případ od případu. „Některé nádory mozku jsou díky moderním přístupům léčitelné a pacient má šanci na úplné zotavení. I přes pokrok onkologie ovšem stále existují skupiny nádorů, u kterých je pravděpodobnost uzdravení malá. Léčba ale může pacientovi prodloužit život nebo alespoň zmírnit příznaky,“ dodává lékařka.

„Nádorová onemocnění se řadí mezi takzvané civilizační nemoci, svou roli může hrát i genetický faktor, odhaduje se, že velký vliv na jejich rozvoj má nezdravý životní styl. Kromě pravidelného pohybu a vyváženého jídelníčku by se nemělo zapomínat na doplňování esenciálních mastných kyselin nebo vitamínu E a vitamínů skupiny B.“

Zdroje: redakce, MUDr. Kristina Slavíková

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů