21.5 C
Prague
Neděle, 26 května 2024, 2:05
- Reklama -
DomůLifestyleKristýna Ryška je v roli Ireny famózní. Zlatá labuť otevírá těžká témata znásilnění...

Kristýna Ryška je v roli Ireny famózní. Zlatá labuť otevírá těžká témata znásilnění i homosexuality

Seriál Zlatá labuť čelil zpočátku velké kritice. Nejen, že se odehrává převážně v interiéru, také postavy nemluví, jak by diváci – vzhledem k období protektorátu – předpokládali. Když ale došlo na složitá témata znásilnění i homosexuality ve 20. století, režisér Biser Arichtev zase ukázal, že to zkrátka umí. Jeho smysl pro drama i perfektní kamera dávají seriálu velkou naději, že ho diváci vezmou na milost.

Irena Mašková čelí složité situaci. Ačkoliv je z prominentní rodiny, zamilovala se do své podřízené. Právě to bylo v období protektorátu zakázané, civilizovanější přístup k homosexualitě se začal objevovat až ve druhé polovině 20. století, stále však byla v mezinárodní klasifikaci nemocí. Dokonce se jí někteří snažili v šedesátých letech odstranit pomocí drogy LSD. Rok 1973 byl zlomový, Americká psychiatrická asociace ze seznamu nemocí homosexualitu vyškrtla, u Světové zdravotnické organizace to však trvalo až do roku 1992. V některých státech je stigmatizována dodnes. 

Za druhé světové války byli homosexuálové pronásledováni a vězněni v koncentračních táborech. Mohlo by se zdát, že si vzala Zlatá labuť velké sousto, když se pustila do zobrazení vztahu mezi dvěma ženami. Ale působí to přirozeně, uvěřitelně. Sama představitelka Aleny, herečka Simona Lewandowská, se nechala slyšet, že svou kolegyni Kristýnu Ryšku velmi obdivuje. Právě to je naprosto evidentní a dodává to celému příběhu ten správný náboj.

Irena Mašková to jako žena v rodinné firmě nemá vůbec jednoduché (foto: se souhlasem TV Nova)

Řeší se tu však i znásilnění pianistky, kterou hraje Kamila Trnková. Ta je mimochodem manželkou Adama Ernesta, který si zahrál v seriálu Kukačky Luboše. Dokonce už spolu mají syna.

Trestný čin znásilnění je oproti homosexualitě považován za jeden z nejzávažnějších deliktů už odpradávna. Sice se vývojem skutková podstata trestného činu měnila, v částech Starého zákona je například evidentní rozdíl ve vnímání zasnoubené a nezasnoubené dívky, stále šlo však o čin, který byl hodný trestu. 

V kontrastu těchto dvou situací stojí Kristýna Ryška, báječná herečka, které věříte každé slovo. Je silná, zároveň vystrašená. Má v sobě silnou mužskou energii, zároveň touží po ženě. Herečka přijala tuto roli po pauze, kterou si dala vzhledem k porodu syna Toníka. Zpočátku měla obavy, jak to vlastně zvládne, předvádí však velmi obdivuhodný výkon.
A tak i kdyby všechny ostatní herečky své roli nezvládaly, což se ale neděje, i tak by to Ryška zachránila. Znovu ukazuje, že v umělecké branži má své pevné místo.

Zdroj: zeny.iprima.cz, kafe.cz, ZČÚ, TV Nova

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů