29.3 C
Prague
Úterý, 9 července 2024, 2:07
- Reklama -
DomůZajímavostiDiscoland Sylvie: Ivan Jonák dokázal, že s mafiánem se mohou klidně bavit...

Discoland Sylvie: Ivan Jonák dokázal, že s mafiánem se mohou klidně bavit i Bílá či Gott

Není mnoho postav, které by svým příběhem doslova ztělesňovaly devadesátá léta. Ivan Jonák však spoustu z těchto parametrů splňuje. Projížděl se Prahou v otevřeném cabrioletu ve společnosti několika nahých slečen, promýšlel mezitím plán, jak zavraždit svoji ženu, a nakonec automobil zaparkoval před svým klubem, kde vedle sebe seděl mafián a Lucie Bílá. Ano, všechno bylo možné.

Česká republika byla v devadesátých letech země neomezených možností. Mnozí se odvážně pustili do podnikání a na povrch velmi brzo vyplouvaly postavičky, které se pohybovaly na hraně zákona.

Česká mafie se většinou formovala z původních veksláků, a tak se k bohatství postupně dostával kde kdo. Ti nejlepší z nově se formující společnosti byli častými návštěvníky legendárního podniku s názvem Discoland Sylvie.

Z popeláře podnikatelem

Mafián bez mafie. Tak se s oblibou sám nazýval kontroverzní majitel zmíněného klubu – Ivan Jonák. Muž, který se před rokem 1989 živil jako popelář, taxikář či vyhazovač, našel díru na trhu, kterou vyplnil zábavou ušitou na míru všem těm, kteří si sáhli na bohatství tehdejší doby.

V roce 1992 se začalo stavět. Ivan Jonák se svojí manželkou Ludvikou sehnali investora, kterým byl Helmut Huger z Německa. Divoká jízda tak mohla začít. Kousek od Palmovky vyrostl klub, který Praha do té doby neměla. Díra na trhu byla zalepena a z Discolandu Sylvie se stal nepřekonatelný kult.

Milion za večer

Business manželům vynášel obrovské peníze a klub tehdy navštěvovala opravdová smetánka. Seznam hostů tak působí jako koláž, které nelze skoro uvěřit. Karel Gott a Guns’n’Roses, ale také třeba Lucie Bílá a mnoho dalších.

Ivan Jonák se pasoval do role krále Prahy a dával své bohatství okázale najevo. Luxusní, zato nevkusné obleky doplňoval zlatými řetězy a svoji image podtrhl tím, že se vozil v drahých automobilech.

Asi nejproslulejší je jeho živá reklama na proslulý podnik, kdy se v obklopení několika obnažených dívek vozil po Staroměstském náměstí v otevřeném cabrioletu.

Album plné fotografií se známými herci, zpěváky, ale také rodinné fotografie s novorozeným synem a pistolí v ruce. To všechno patřilo ke zvrácené estetice českého bohatství v podání Ivana Jonáka. Jeho snový a poněkud nevkusný příběh však teprve čeká zásadní konflikt.

Manželství na papíře

S manželkou Ludvikou byli ve sňatku spíše z ekonomického rozumu než z lásky. Nastala také chvíle, kdy do jejich společného businessu promluvil osudový moment. Ludvika a německý společník Huger chtěli krále nočního života z podnikání vystrnadit.

Představa, že Ivan Jonák přijde o středobod svého disco vesmíru, byla jen těžko snesitelná, a tak se začaly dít věci. 7. dubna 1994 byla na pražském sídlišti Petrovice Ludvika Jonáková zastřelena. O dva měsíce později byla v Jonákově autě instalovaná výbušnina, která sice zničila automobil, ale samotnému Jonákovi se v podstatě nic nestalo. Neuplynul ani den a Jonák čelil dalšímu atentátu.

Tentokrát unikl smrti opravdu o centimetry. Jen díky rychlému pohybu hlavy na poslední chvíli mu byla prostřelena tvář a nikoli hlava na spánku. Vrah jeho ženy byl dopaden a svědectví mělo očekávaný obsah.

Vražda na objednávku

Ivan Jonák si vraždu své ženy objednal, aby se vyhnul sporu o svůj oblíbený Discoland Sylvie. Následné útoky na jeho osoby byly dle výpovědi dopadeného vraha kvůli tomu, že za vraždu svojí ženy Jonák nezaplatil. Mělo tak jít o výstrahu a nikoli o nepovedené pokusy o vraždu.

První soud Ivana Jonáka osvobodil, ale v roce 1996 byl napodruhé shledán vinným a odsouzen na 18 let. K objednání vraždy se nikdy nepřiznal a celý zbytek svého života tvrdil, že jde o justiční omyl.

Návrat krále

V roce 2014 byl Ivan Jonák propuštěn. Svět, kterému vládl, už neexistoval a on sám se stal smutnou karikaturou sebe sama. Na první pohled bylo evidentní, že léta ve vězení se na jeho zdraví nesmazatelně podepsaly. Přes silné řeči o “Návratu krále” se z jeho návratu těšil spíše exekutorský úřad. Ivan Jonák dlouho na svobodě nezůstal, protože v roce 2016 svět živých opustil nadobro. Odešel tak muž, který ztvárnil smutný a neuvěřitelný obraz toho, co bylo v České republice devadesátých let možné.

Zdroje: e15.cz, blesk.cz, kniha Sex, Disco, Revoluce!

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů