DomůZajímavostiNejvětší loupež v Česku: Procházka ukradl půl miliardy a zmizel. Možná si...

Největší loupež v Česku: Procházka ukradl půl miliardy a zmizel. Možná si peněz v klidu užívá

Kolik si vyděláte za jednu směnu v práci? František Procházka si v bezpečnostní agentuře celkem přišel na 540 891 700 korun, ale nebylo to zcela legální. Naopak se jednalo o největší loupež v historii České republiky. Dodnes je Procházka stále nezvěstný. Zůstává tak otázkou, zda není už dávno mrtvý.

Bezpečnostní agentura G4S Cash services 1. prosince 2007 přišla o neuvěřitelných 540 milionů korun. Vše měl na svědomí jeden ze zaměstnanců firmy, který dlouhodobě budil ve svém zaměstnavateli obrovskou důvěru.

František Procházka byl podezřelý hned vzápětí, co se odhalilo, že chybí podstatná část peněz z trezoru. Bylo však jasné, že tento troufalý čin nemohl učinit bez pomoci. Jak se „upekla“ celá loupež století? 

V klidu a v pohodě

Bezpečnostní záběry kamer odhalují neuvěřitelně klidný průběh celé loupeže. Do areálu firmy na pražském Žižkově přijíždí dodávka s logem společnosti. Zaměstnanec František Procházka začne v klidném tempu z rampy nakládat velké černé tašky plné peněz do nákladního prostoru automobilu.

Stoický klid demonstroval tím, že nechal v klidu dodávku odjet a čekal až do konce svojí směny. Když ho příchozí hlídač střídal, neměl ani tušení, co se právě odehrálo, ale dle výpovědi si povšiml, že je František Procházka poněkud neklidný.

Největší loupež v historii České republiky byla na světě a pachatel František Procházka bez problému odchází z práce, aby následně zmizel i s neuvěřitelným balíkem peněz.

Úplně sám

František Procházka dokonale využil ledabylé ochrany peněz během sobotní směny. Pobočka, která měla každý den zkušenosti s pohybem několikamilionových tržeb, se o víkendu omezila jen na jednoho hlídače.

Obvykle pečlivě střežený prostor s velkým množstvím zaměstnanců měl tak pod patrolou osamocený František Procházka. Hned, jak předchozí hlídač opustil prostor, zakryl jednu z kamer a následně pilně přeskládal stamiliony do připravených tašek, pytlů a kontejneru. Tento proces mu trval něco kolem hodiny a půl.

Už v 8:55 přijela bílá dodávka řízená jeho komplicem Milanem Čermákem. Evidentně nervózní řidič do prostoru firmy zacouval až na třetí pokus. Auto patřilo Františku Procházkovi, který si na něj nechal nalepit loga firmy, aby nebudil podezření.

Hlídač celou situaci podcenil, protože by měl kontrolovat a zapisovat všechna vozidla, která navštíví prostor firmy. Pokud by zjistil, že se jedná o cizího člověka, pravděpodobně by celý jejich plán skončil neúspěchem.

Hlídač však bez potíží nechal  Františka Procházku naložit připravený více než půlmiliardový náklad a Milan Čermák se na místě neohřál ani čtyři minuty. Peníze opustily prostor a teď už jen lupič století čekal na konec svojí směny.

Dostatečný náskok

Zaměstnanci firmy si podezřelých stop všimli až druhý den v dopoledních hodinách. František Procházka měl v tu chvíli náskok 15 hodin v momentě, kdy začala policie jednat.

První usvědčující stopou byla fotografie Procházky zhotovená dopravní kamerou ve Frankfurtu nad Mohanem. Stříbrný automobil patřící jeho přítelkyni následně odstavil v již zmiňovaném německém městě. Dodávka, kterou byly peníze z firmy vyvezeny, byla nalezena o šest kilometrů dál v přilehlé čtvrti Praha-Libeň.

Zde policisté získali další důležitou stopu, která vedla k Milanu Čermákovi. Pachová stopa dopomohla k tomu, že byl v březnu 2008 zatčen. O podílu na krádeži svědčily i důkazní materiály v jeho počítači, včetně hotovosti v hodnotě 3 300 000 Kč.

Kde je Procházka?

Milan Čermák veškerou vinu svalil na svého pohřešovaného kolegu, ale oba byli následně shodně odsouzeni na 9 let. Procházka se však dočista vypařil, ale díky vypsané odměně 2 miliony eur o jeho dopadení projevily zájem soukromé detektivní společnosti, které mu přišly na několika místech na stopu.

Údajně před loupeží absolvoval výcvik přežití v Izraeli. Připraven na dobrodružný únik po exotických místech planety tak byl blízko dopadení policejnímu útvaru, kterému se přezdívá mysteriózně: “lovci lebek”.

Celá akce se odehrála v roce 2012 v Karibiku, kde se Procházka ukrýval přímo v Dominikánské republice. Byť policii unikl, získala mnoho důležitých informací, které však stále nevedou k jeho dopadení. V posledních letech se také spekuluje, zda náhodou není lupič století po smrti.

Existuje totiž teorie, že František Procházka plnil pouze roli bílého koně a veškeré finanční prostředky předal mafii. On sám tak mohl skončit jako oběť vyšší hry. Tento scénář je však nepodložená spekulace. Dodnes tak není jasné, zda lupič století žije, nebo už je dávno po smrti.

Zdroje: iprima.cz wikipedia.cz, blesk.cz, tyden.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů