15.2 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 8:06
- Reklama -
DomůZajímavostiKOMENTÁŘ: Ruští a běloruští sportovci by měli být vyloučeni z účasti na...

KOMENTÁŘ: Ruští a běloruští sportovci by měli být vyloučeni z účasti na olympijských hrách

Je nepřípustné, aby nejen na olympiádách, ale ve všech mezinárodních sportovních soutěžích startovali ruští a běloruští sportovci. Ti musí mít zakázanou účast do doby, než jejich země ukončí agresi proti Ukrajině. Svobodní Rusové v České republice proto nesouhlasí s prohlášením Mezinárodního olympijského výboru, který hodlá umožnit start ruským a běloruským sportovcům na letní olympiádě v Paříži v roce 2024. To je moc špatná zpráva.

Je třeba si uvědomit, že Rusko s aktivní podporou Běloruska vede neomluvitelnou a nevyprovokovanou agresi proti Ukrajině, při níž umírají lidé. Zabity byly už desítky tisíc ukrajinských civilistů, Rusko záměrně posílá rakety na domy a nemocnice. Ruská armáda se prokazatelně na mnoha místech Ukrajiny, například v Buči, Mariupolu a Irpini,  dopustila válečných zločinů.

Válka také znemožnila ukrajinským sportovcům trénovat a sportovat. Nemohou se ve své zemi věnovat svým disciplinám a mnozí z nich padli při obraně své vlasti proti ruským vetřelcům. Například u Bachmutu přišla o Ukrajina o mimořádně talentovaného sportovce, desetibojaře Volodymyra Androščuka, který měl šanci na pařížské olympiádě vybojovat některou z medailí. Místo přípravy na tento sportovní svátek, narukoval do ukrajinské armády a pro svobodu Ukrajiny obětoval to nejcennější, co měl, vlastní život.

Obě země musí být izolovány

Bylo by proto v rozporu s obecně uznávanými humanitárními zásadami a hlavně olympijskou chartou, aby ruští a běloruští sportovci mohli startovat nejen na olympiádách, ale ve všech mezinárodních soutěžích do doby, než Rusko ukončí agresi proti Ukrajině a stáhne se ze všech okupovaných oblastí včetně Krymu. Do té doby musí být obě země izolovány, a to nejen ve sportu. V opačném případě bychom připustili, že je normální napadat jiné země.

Nezapomínejme také, že Rusko bylo dříve zemí, kde stát řídil a organizoval nedovolené a zakázané dopování sportovců. Připouštíme však, že by někteří běloruští či ruští sportovci mohli dostat výjimky a startovat na evropských či světových mistrovství. Avšak za podmínek, že by nestartovali pod vlajkami svých zemí, nežili by v nich, dlouhodobě se distancovali od ruského válečného dobrodružství a v minulosti neměli problémy s dopingem. Podepsání účelového prohlášení proti ruskému vpádu na Ukrajinu nestačí.

Za Svobodné Rusy, předseda Vitalij Ginzburg

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů