9.1 C
Prague
Pátek, 19 dubna 2024, 2:04
- Reklama -
DomůZajímavostiLegendární automat Koruna: Kus historie pro chudinu i komunistické papaláše

Legendární automat Koruna: Kus historie pro chudinu i komunistické papaláše

Roh Václavského náměstí a ulice Na Příkopech má jednu nepřehlédnutelnou dominantu. Monumentální secesní palác Koruna, který stojí na místě původního domu U Spinků, je s pražskou historií spojen hned z několika důvodů. Možná ten nejdůležitější souvisí s gastronomií. Za minulého režimu zde totiž sídlil legendární Automat Koruna. Kdo sem chodil na obědy a proč dodnes v paměti národa vyvolává chutě a vůně minulosti?

Nepopiratelná architektonická kvalita rohového domu na Václavském náměstí dnes neodmyslitelně dotváří vzhled pravděpodobně nejživější části hlavního města Prahy. V samém centru se v místě současné Koruny v minulosti nacházel dům U Spinků, který byl vyhlášen hlavně kavárnou Wiena, kde se scházeli intelektuálové a národní obrozenci. Ten šel ovšem v roce 1911 k zemi a na jeho místě vyrostla stavba mnohem větších a pompéznějších rozměrů. 

Chlouba secese

Vzhled budovy a její specifické rozčlenění s noblesní pasáží má na svědomí architekt Antonín Pfeffermann. Dům byl zhotoven v roce 1914 firmou Blecha a Pražané se tak mohli těšit nádherným příkladem geometrické secese, jež je ve své monumentalitě výjimečná v celoevropském měřítku. Palác si nechala vybudovat První všeobecná akciová společnost pro pojišťování na život, ale velmi brzy se domu oficiálně neřeklo jinak než Koruna. 

Kanceláře, ateliéry, luxusní byty a ve spodním patře obchody, kavárny a restaurace. Koruna plnila multifunkci moderního paláce a velmi brzy se dům zakořenil do pražské DNA. Díky zmíněné pasáži mohl návštěvník v plné kráse obdivovat architektonické detaily, jejichž vrchol dodnes okouzluje hlavně v podobě prosklené kopule v pasáži z Václavského náměstí na ulici Na Příkopech. 

Do historie se ovšem zdejší luxusní prostředí zapsalo hlavně z perspektivy gastronomie. Na zdejší místo totiž pamětníci nemohou vzpomínat jinak než v souvislosti s Automatem Koruna. 

Pro chudé i komunistické papaláše

Název Automat Koruna vznikl už v roce 1931, kdy do zdejší restaurace byl instalován první opravdový automat na jídlo. Za peníze vám tak vydal chlebíček nebo natočil sodovku. Výstřelek moderní doby ovšem nebyl hlavním lákadlem. Za první republiky se jednalo o pohostinství s velmi dobrým renomé. Grafický neonový poutač od Ladislava Sutnara lákal dovnitř o něco později, ale popularita rostla hlavně ve třicátých letech. 

Po komunistickém převratu v roce 1948 byl Automat znárodněn a dostal se tak pod podnik Restaurace a jídelny. Tehdy se tak datuje období pro Prahu a Pražany až legendární. Kolem Koruny vzniklo hned několik historek o pestré skupině návštěvníků. Od komunistických papalášů a politiků po chudinu, která hleděla návštěvníkům do jídla s očekáváním, že dostanou nějaké sousto od cesty. 

V současnosti je Automat Koruna v paměti hlavně živen nostalgií. Jeho provoz nepřežil revoluci v roce 1989, protože se otevřel trh se zcela jinou gastronomickou nabídkou. Ona romantizace doby má ovšem tendenci zapomínat na fakt, že čerstvé suroviny zde nepatřily k základní výbavě. I tak je ale Automat Koruna nedílně spojen s pražskou historií. 

Zdroje: Prahaneznama.cz, iprima.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů