17.3 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 8:07
- Reklama -
DomůOsobnostiJídelníček, který prospívá zdraví psa: Na některé věci musíme zapomenout

Jídelníček, který prospívá zdraví psa: Na některé věci musíme zapomenout

Že se do zdraví našich psích parťáků významně promítá strava, je neoddiskutovatelný fakt. Správný jídelníček prospívá organismu zvířete, jemuž díky tomu nehrozí civilizační choroby jako cukrovka, rakovina nebo nemoci oběhového systému a srdce. Nejlepším řešením je proto prevence výživou, která zdraví psího přítele posiluje a poskytuje mu obranu před negativním působením vnějších vlivů. A jak by měl takový obsah misky vypadat?

Nejčastějším trápením chovatelů jsou alergie na jednotlivé složky krmiva. Jedná se o problém, na který je potřeba urychleně reagovat změnou stravy. „Jako prevence potravinové alergie slouží hypoalergenní krmiva, v jejichž složení nejsou zakomponovány nejčastější alergeny jako je pšenice, sója nebo kuřecí maso. Důležitý je i výběr vhodného proteinu,“ vysvětluje Martin Kváš, nutriční specialista jedné známé značky krmiv. 

Předcházet alergiím pomáhá dle Kváše strava z hypoalergenních druhů bílkovin, například z jehněčího, lososa, sledě, kachny, králíka nebo aktuálního trendu ve výživě psů – z hmyzího proteinu. „A chybět by neměly ani další hypoalergenní složky jako rýže či speciálně upravená bramborová příloha.“

Zdravá strava rovná se zdravá imunita

Nesporným benefitem krmiv by měla být vysoká stravitelnost, která přispívá k celkovému zdraví trávícího traktu. „Se správnou funkcí střev funguje správně také chlupáčův imunitní systém. S vysokou stravitelností navíc klesá jak množství výkalů, tak objem krmné dávky, kterou zvíře potřebuje k nasycení. Taková strava se tak odrazí nejen na pejskově zdraví, ale i na peněžence chovatele,“ radí Martin Kváš.  

A dodává: „Mezi další důležité položky patří omega 3 a omega 6 mastné kyseliny. Ty musí být ve správném poměru doporučené denní dávky. Tyto složky plní řadu důležitých funkcí. Zvyšují imunitu, pozitivně ovlivňují krevní tlak i srážlivost krve, mají silné protizánětlivé účinky a zlepšují kvalitu kůže či srsti. Jejich nedostatek prokazatelně vyvolává deprese, únavu nebo poruchy obnovy kůže. Tyto látky jsou navíc nepostradatelnými stavebními jednotkami buněčných membrán.“

Vyladěné složení svědčí zdraví

Kromě základních, nepostradatelných živin pro zdraví pejska může potrava obsahovat ingredience, které sice nejsou pro organismus nezbytné, ale významně ovlivňují jeho zdraví. Takové látky buď přirozeně obsahují vstupní suroviny krmiva, nebo se do něho přidávají pomocí speciálních, takzvaných funkčních komponent.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -