6 C
Prague
Sobota, 20 dubna 2024, 7:04
- Reklama -
DomůZajímavostiSmrt ženy Gustava Husáka je stále plná otazníků. Pádu vrtulníku možná šlo...

Smrt ženy Gustava Husáka je stále plná otazníků. Pádu vrtulníku možná šlo zabránit

Poslední komunistický prezident Gustav Husák byl symbolem normalizace. V jeho osobním životě se však odehrála tragédie, která šla absolutně mimo politiku. Jeho druhá žena Viera Husáková totiž zemřela tragicky a nečekaně kvůli letecké nehodě vrtulníku. Co se tehdy stalo a dalo se této události zabránit?

Prezident Gustav Husák prožil rovnou dvě manželství a obě své ženy přežil. V druhém případě se jednalo o velmi tragickou událost, která bezpochyby otřásla jeho osobním životem. Viera Husáková zemřela 20. října roku 1977 a okolnosti její smrti jsou více než neobvyklé. 

Ozdravný pobyt

Vše v posledních dnech prezidentovy ženy začínalo nenápadně. Viera Husáková byla ve slovenských lázních Bardejov i z toho důvodu, že dlouhodobě trpěla zvýšenou lámavostí kostí. Právě to ji včetně špatného zraku přiblížilo nečekané tragédii. Když se v poslední den svého života vydala na oběd, přehlédla schod a upadla na levý bok. V kontextu její choroby se jednalo o problém, který museli řešit lékaři. 

Byť by se o Husákovu ženu byli schopní postarat i místní doktoři, po komunikaci s hlavním chirurgem, který dlouhodobě ošetřoval prezidenta i první dámu, bylo rozhodnuto, že bude převezena do bratislavské nemocnice. 

Do Bardejova přiletěl vrtulník ministerstva vnitra včetně chirurga Pavola Nováka, který po zhlédnutí rentgenových snímků potvrdil svůj příkaz k převozu do Bratislavy. Vedení lázní i ředitel bratislavské nemocnice byli k tomuto rozhodnutí skeptičtí a doporučovali opustit Bardejov alespoň následující den. Pavol Novák byl však jasně přesvědčen o nutnosti vyřešit situaci co nejrychleji, což v důsledku znamenalo osudové rozhodnutí pro něj, Vieru Husákovou a další členy posádky vrtulníku. 

Nebezpečná mlha

Vzhledem k tomu, že vrtulník odletěl pár minut po páté hodině, předpokládalo se, že v Bratislavě bude už v horších podmínkách viditelnosti. Celou cestu si posádka prodloužila o zastávku v Popradě, kde vrtulník natankoval palivo. Už během letu se začalo výrazně zhoršovat počasí a konkrétně na letišti v Bratislavě se vytvořila mohutná a hustá mlha. Velmi rychle se stalo, že byla viditelnost na pouhých 400 metrů a v 19:00 už v podstatě velmi nebezpečných 50 metrů. 

Letiště samotné přestalo v těchto podmínkách odbavovat a pilotům vrtulníku s Vierou Husákovou bylo doporučeno přistát na letišti v Piešťanech. Kapitán letu Fabík se rozhodl neuposlechnout radu a v čase 19:20, kdy byl vrtulník necelých devět kilometrů od cíle, nařídil personálu letiště, aby rozsvítili naváděcí světla. 

Už první pokus o přistání se nezdařil, protože byl pilot oslněn světly natolik, že sám přes dispečink požádal o snížení jejich výkonu. V čase 19:35 už bylo vše zmařeno a vrtulník definitivně havaroval. Celou situaci poté znovu znepříjemnila všudypřítomná mlha. 

Všichni zemřeli

Vrtulník se po dopadu k zemi roztříštil na kusy a posádka vyletěla ven. Kvůli masivní a husté mlze se podařilo záchranářům zcela zorientoval až necelou hodinu po pádu vrtulníku s prezidentovou ženou. Personál a sama Viera Husáková byli nalezeni mrtví, pouze chirurg Novák se nacházel ve stavu bezvědomí, ale po pár hodinách umřel i on. Po následném šetření okolností této havárie bylo vše posouzeno jako chyba posádky, která se primárně rozhodla létat a přistávat v těžkých klimatických podmínkách. Pilot byl jednak oslněn světly na letišti a po jejich ztlumení přistával nad kukuřičným polem, z kterého se rozvířil prach a části rostlin. Pilot ztratil orientaci a při klesání už nedokázal pádu zabránit. 

Smrt Viery Husákové prezidentem Gustávem Husákem zásadně otřásla. Sám se na několik měsíců zcela stáhnul z veřejného života a i při novoročním projevu na něm byla patrná psychická tíha události. Dle všeho se v tomto tragickém příběhu nabízelo hned několik možností, kdy šlo nehodě zabránit. Na kdyby se však život neptá. 

Zdroj: Česka televize, Český rozhlas, Wikipedia

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů