DomůZajímavostiPutinův hrdlořez Kadyrov měl soukromou mučírnu. Napsala to zesnulá novinářka

Putinův hrdlořez Kadyrov měl soukromou mučírnu. Napsala to zesnulá novinářka

Válka na Ukrajině spojuje hlavně s konáním prezidenta Ruska Vladimira Putina. Kolem něj je ale řada více či méně loajálních lidí. Někteří mu v minulosti nabízeli nebo stále nabízejí vojenskou podporu. Jedním z nich je prezident autonomní Čečenské republiky Ramzan Kadyrov. Kdo je tento obávaný čečenský bojovník? 

Nejviditelnější političtí přátelé v současné válce na Ukrajině jsou prezident Ruské federace Vladimir Putin a prezident Běloruska Alexandr Lukašenko. Vojensky však tento zločinný postup ruské agrese podpořil i čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Muž, který podobně jako jeho kolegové vládne ve své zemi autoritativně a patří mezi nejnebezpečnější politické vůdce na světě. Kdo je tento vousatý urostlý muž a čím si v Čečensku vytváří strach vůči svým oponentům? 

Po tatínkovi

Už v první čečenské válce, která se odehrála mezi lety 1994 až 1996, bojoval po boku svého otce Achmata Kadyrova proti Rusku. Stejně tak se počátkem roku 1999 zapojili i do druhé čečenské války, kdy na druhé straně barikády stál poprvé Vladimir Putin.

Možná i tento fakt hrál roli v tom, jak rodina Kadyrova otočila a začala loajálně spolupracovat s Ruskem. Od července 2000, kdy ruské jednotky dobyly město Groznyj, byl jeho otec Achmat jmenován vedoucím dočasné čečenské administrativy a jeho syn Ramzan získal pozici náčelníka prezidentské bezpečnostní služby. 

V roce 2004 dokonce zastával pozici vedoucího regionální volební komise během ruských prezidentských voleb. V tomto roce také přišel o svého otce, na kterého byl spáchán atentát. Vladimir Putin ho tak velmi rychle jmenoval vicepremiérem a stal se tak v podstatě šéfem čečenské vlády s titulem Hrdina Ruské federace. Zde se vztah Ramzana a Putina stal velmi silný a ze strany Čečence bezmezně loajální, což dokazuje i v rámci současného konfliktu na Ukrajině. 

Obávaný prezident

Několik let ještě Ramzan Kadyrov zastával v polostínu mocných funkcí, ale po demisi čečenského prezidenta Alu Alchanova v roce 2007 se z něj stal neomezený vůdce, protože odstupujícího politika nahradil. Kadyrov se stal prezidentem a od té doby neomezeně kontroluje veškerou moc ve státě. Naplno se začal rozvíjet kult osobnosti, ovládá média, soudnictví i parlament. Vznikl tak model malého Putina a Lukašenka s tím rozdílem, že se nacházíme v Čečensku. 

Některé spekulace pracují i s verzí, že se Putin Kadyrova obává, protože by jejich spor mohl vyvolat třetí čečenskou válku. Tomu nasvědčuje i fakt, že v roce 2015 nařídil Kadyrov střílet do ruských policistů, kteří se objeví na území Čečenska. Opoziční ruský politik Ilja Jašin dokonce Kadyrova obvinil z objednání vraždy Borise Němcova, který byl jeho dlouholetým kritikem. 

Spekulace? 

O tom, že Kadyrov buduje kult osobnosti nejen svůj, ale odkazu svého otce, psala několik let i dnes již zesnulá ruská novinářka Anna Politkovská z opozičních novin Novaja Gazeta. Kadyrov měl podle jednoho z článků mít ve svém vesnickém sídle soukromou mučírnu, která byla určena těm, kteří kritizovali jeho a jeho otce. Podle Politkovské získával Kadyrov největší finanční příjmy také z únosu lidí a vydírání. Není tak překvapením, že i Politkovská stejně Boris Němcov byla kvůli svým názorům a novinářské činnosti zastřelena. 

V nedávné minulosti se Ramzan Kadyrov připomněl tím, že se rozhodl poslat své čečenské vojáky do boje na Ukrajinu. Jak ovšem sám přiznal, tato jednotka se musela smířit s masivním počtem ztrát na životech.

Zdroj: Česká televize, BBC, NY Times, Novaja Gazeta

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů