14.5 C
Prague
Neděle, 19 května 2024, 1:05
- Reklama -
DomůZajímavostiBadmintonistka Švábíková pomáhá ukrajinské hráčce. Na sbalení věcí měla pět minut, říká

Badmintonistka Švábíková pomáhá ukrajinské hráčce. Na sbalení věcí měla pět minut, říká

Nejlepší česká badmintonistka se během přípravy v Praze rozhodla pomoct kamarádce z Ukrajiny. Tereza Švábíková zajistila dopravu do Česka Valérii Rudakovové, která prchala z Kyjeva před válkou. „Psala mi, že se neustále schovává ve sklepě a že chce pryč ze země. Okamžitě jsem jí navrhla, že může být u nás v Ostravě. Jak se dostala na Slovensko, přijel pro ní táta s trenérem. Nakoupila jsem jí oblečení, neměla totiž jinak nic,“ popisovala Švábíková, která nyní intenzivně trénuje na dubnový evropský šampionát.

Válečnou situaci na východě intenzivně sleduje. Však se také nejlepší česká hráčka zajímala, jestli někdo z ukrajinských badmintonistů nepotřebuje pomoct. Zareagovala její kamarádka, elitní ukrajinská hráčka Rudakovová. „Týden jsme si psaly, protože ona nemohla z Kyjeva uprchnout. Kdyby prý někdo chtěl utéct ze země po vlastní ose bez auta, mohli by ho ruští vojáci zastřelit,“ tlumočila Švábíková. „Naštěstí se situace trochu uvolnila a kamarádka odjela vlakem na Slovensko do Košic. Cesta prý trvala třicet hodin, bylo to něco hrozného.“

Neměla skoro nic

Po příjezdu do Ostravy se Švábíková společně se svoji rodinou o ukrajinskou badmintonistku postarali. „Neměla skoro nic v kufru, na sbalení věcí prý měla jenom pět minut. Strašné. Musela jsem jí základní věci koupit, spodní prádlo, sportovní věci a další nutnosti,“ dodala česká hráčka, která s Ukrajinkou válku probírala.

Říkala, že jednomu badmintonistovi sestřelili dům, kde zůstal jeho táta. Ten má teď bohužel těžší zranění a s rodinou nemá kde bydlet. Chtěla jsem pomoct dalším ukrajinským hráčům, ti ale prý uprchli ze země po vlastní ose. Valérie by měla také přicestovat za mnou do Dánska, kde převážnou část roku trénuji a jsme připraveni pomoci nejen jí, ale i dalším hráčům.“

Se zákazem startu souhlasí

Světová badmintonová federace zakázala účast ruským a běloruským hráčům na mezinárodních akcích. Ani v Česku nemohou hráči z těchto zemí hrát na turnajích nebo ligách. S bojkotem Švábíková souhlasí. „Sportovci za válečnou situaci nemohou, ale mrzí mě přístup ruských badmintonistů. Když jsem se dívala na jejich Instagram, spoustu z nich s válkou souhlasila. Ruska se zastávali. Vlastně ani nechápali, proč nemohou hrát na turnajích. Podle nich se jich zbytek světa bojí. Tak to ale rozhodně není,“ tvrdila nejlepší česká hráčka, která má za sebou turnaje v Indii ze začátku roku.

Tam se dostala do čtvrtfinále, zároveň se potýkala s nepříjemným zraněním. Po bolesti zad se jí zablokovaly nohy, dokonce nemohla v jednu chvíli ani chodit. „Můj zdravotní stav je v pořádku, při plném tréninku mě to už netrápí. Ani doktor přesně neví, co bylo příčinou. Dávám si na to pozor, soustředím se plně na rehabilitaci a kompenzační cvičení,“ dodala česká badmintonová jednička, která se nyní soustředí na evropský šampionát.

V květnu má pak na programu domácí mistrovství, jenž se uskuteční v O2 Univers. I proto má v tomto týdnu reprezentační soustředění ve sportovním areálu HAMR v Praze pod dohledem španělského trenéra  Oscara Martinéze. „Mám tyhle kratší soustředění ráda, je to fajn. Hlavně je skvělé si vidět také s ostatními českými hráči, většinu roku totiž trénuji v Dánsku.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů