18.6 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 2:06
- Reklama -
DomůZajímavostiVoliči krajní pravice jsou pro Putina jen užiteční idioti, říká Gregorová

Voliči krajní pravice jsou pro Putina jen užiteční idioti, říká Gregorová

Europoslanci schválili rezoluci, která upozorňuje na ruské vměšování do evropských demokratických procesů. Text vyzývá k přijetí vhodných opatření proti určitým ruským jednotlivcům a subjektům s cílem zajistit bezpečnost Evropské unie. Především v kontextu letošního roku „velkých voleb,” včetně voleb do Evropského parlamentu, jsou zapotřebí účinnější reakce na vnitrostátní i evropské úrovni v boji proti zasahování Ruska do volebních procesů. Před touto hrozbou cizího vměšování dlouhodobě varuje pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

Text je kritický vůči značnému ruskému financování politických stran a politiků i blízkých vztahů s nimi v řadě evropských zemích. „Jsem ráda, že nová rezoluce vůči Rusku explicitně zmiňuje jednu z klíčových hybridních strategií Putina vůči EU, kterou je financování evropských krajně pravicových stran, a to za účelem podkopání veřejné podpory Ukrajině, která je obětí ruské agrese. Lidé, kteří tyto strany a hnutí dál podporují a zhlédli se v osobě Vladimira Putina, by si měli uvědomit, že on je bere jen jako užitečné idioty ve svojí válce,” komentuje nově schválenou rezoluci Gregorová.

Rusko dlouhodobě používá řadu různých metod vměšování, které jsou součástí širší strategie s cílem poškodit, oslabit a rozdělit členské státy – jednou z nich je i financování či přímo uplácení různých jednotlivců a organizací působících v Evropě. Orgány i členské státy musí realizovat významné investice do posílení naší demokratické odolnosti a právního státu, aby ochránily legitimitu voleb.  

Vzhledem k tomu, že nás letos čeká několik důležitých voleb, včetně těch červnových do Evropského parlamentu, je nutné se proti ruskému narušování demokratických procesů obrnit. V minulosti se Rusko snažilo podkopávat integritu voleb či podpořit určité kandidáty v celé řadě zemí, a to skrze kybernetické útoky, boty na sociálních sítích i šíření dezinformací. Musíme na to být připravení a nastavit funkční mechanismy, které nás učiní odolnými,” uzavírá Gregorová.

Zdroje: redakce, Markéta Gregorová

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů