22.4 C
Prague
Pátek, 12 července 2024, 7:07
- Reklama -
DomůLifestyleChybí vám psí či kočičí společník? Starší zvířátko může být správná volba

Chybí vám psí či kočičí společník? Starší zvířátko může být správná volba

Pod novým členem rodiny v podobě zvířátka si spousta lidí představí štěňátko nebo koťátko. Zvířátko, které už není mláďátkem, přitom často může více odpovídat představě o ideálním parťákovi. A platí to i u těch, co už jsou na světě delší dobu – a to i když člověk nehledá přímo zvířecího seniora, který už přeci jen potřebuje více odpočinku a péče.

„Říká se, že jeden psí rok odpovídá asi 7 letům člověčím, ale tak to ve skutečnosti není,“ osvětluje Soňa Schneiderová z Handipet Rescue, projektu pečujícího a psi a kočky v nouzi. „Obecně je nejlepší neřešit tolik věk jako spíš celkový stav zvířátka. Některé může mít v deseti letech problémy se zdravím, jiné může být v tom samém věku stále aktivním sportovcem,“ dodává. Věk samotný tedy ještě nic moc neznamená.

To potvrzuje třeba i desetiletý André z útulku v Lanškrouně. „André má spoustu energie. Potřebuje aktivního parťáka, sportovce, někoho stejně akčního, jako on. Bez zaměstnání hlavy a těla má bohužel sklon ničit věci, aby si to vybil jinak. To spolu s tím, že potřebuje někoho zkušenějšího a nehodí se ke zvířatům ani dětem bude nejspíš důvod, proč na nový domov v útulku čeká už roky,“ má jasno vedoucí útulku Pet Heroes Lanškroun, Renata Kristková. „Pro někoho stejně naladěného by to přitom mohl být skvělý parťák,“ dodává.

Adopce starších zvířátek má navíc oproti adopci úplných mláďátek své výhody.

  1. Ustálená povaha – Kdo z nás věděl, jací budeme, až vyrosteme? Je sice pravda, že se vždycky může stát něco, kvůli čemu se zvířátko začne chovat jinak (například ve stáří mají méně energie všechna z nich), ale obvykle se povaha v dospělosti už bezdůvodně moc nemění. Dá se tak lépe odhadnout, co od zvířátka čekat, ví se, co má a nemá rádo, jestli je spíš akční nebo spíš rádo lenoší, jestli se kočička spíš drží dál, nebo je to mazel. Snáz si tak vyberete toho pravého parťáka pro vás.
  2. Zralost – Starší zvířátka často bývají klidnější, než štěňata a koťata. Také už umí určité základy, zatímco například štěňátko se teprve musí naučit třeba chodit na záchod ven.
  3. Starší zvířátka hůř hledají domov – Jejich adopcí tak pomůžete jim i uvolníte místo pro další chlupáče v nouzi.
  4. Vděk a láska – Starší zvířátka už si něco prožila a ne vždy to bylo jen příjemné. Za teplo domova a lásku proto budou o to vděčnější.

Sečteno podtrženo, starší pejsek ještě nemusí trávit dny jen na gauči a kočku, co ráda leží člověku na klíně, najdete snáz mezi těmi dospělými. Starší zvířátka navíc budou za novou rodinu moc ráda.

Zdroje: redakce, Pet Heroes Lanškroun

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů