14.3 C
Prague
Středa, 22 května 2024, 10:05
- Reklama -
DomůZajímavostiFaktury za energie: Nenechte se uchlácholit přeplatkem

Faktury za energie: Nenechte se uchlácholit přeplatkem

Nejen ceny energií je v dnešní době důležité sledovat a kontrolovat. Abyste měli jistotu, že za plyn či elektřinu zbytečně nepřeplácíte, měli byste mít přehled o zásadních údajích na faktuře. Nenechte se uchlácholit přeplatkem a podívejte se na fakturu detailněji. Jinak by vás to mohlo stát nemalé peníze.

Pozor dejte zejména na dobu platnosti smlouvy. „Nejdříve zkontrolujte, do kdy aktuální smlouvu máte. Většina dodavatelů energií tuto informaci uvádí na jedné z posledních stránek faktury. Někteří dodavatelé ji však zmiňují v přehledu o odběrném místě, po kterém následují tabulky s cenami za dodávku elektřiny či plynu, cenami za distribuci a ostatními poplatky. Je důležité zmínit, že v současné době u smluv na dobu určitou platí výpovědní lhůta 20 dní před koncem smlouvy. Tedy nejpozději 20 dní před koncem platnosti ji můžete vypovědět,“ říká Jan Béreš, energetický analytik společnosti Kalkulátor.cz a dodává: „U smluv na dobu neurčitou platí stále výpovědní lhůta 3 měsíce. Pokud tedy máte smlouvu na dobu neurčitou a stihli byste ji vypovědět v měsíci listopadu, pak tato lhůta začíná běžet od 1. prosince. K případné změně dodavatele tak dojde nejdříve od 1. března 2024.“

Proč je důležité znát termín platnosti smlouvy?

Tento údaj je zásadní především ve chvíli, kdy máte smlouvu na dobu určitou. Smlouva totiž obsahuje i podmínky jejího automatického prodloužení (tzv. prolongace), které má vliv na obchodní cenu, a tudíž i na výslednou fakturovanou částku za následující rok. Prolongace smlouvy může být na dobu určitou nebo neurčitou. Po úpravě energetického zákona z roku 2022 nemůže být zákazník vázaný u dodavatele na více než 3 roky. Po uplynutí této doby, pokud zákazník sám neuzavře nový závazek na dobu určitou, přechází smlouva automaticky na dobu neurčitou.

Obchodní cena elektřiny nebo plynu

Další, neméně důležitá položka na faktuře za energie, je obchodní cena dodavatele, platná na dané smluvní období. Z té se počítá finální fakturovaná částka, a to ať už přeplatek nebo nedoplatek. Většinou tuto cenu najdete na druhé či třetí straně vyúčtování. „Ale pozor, toto opět neplatí pro všechny dodavatele. Někteří uvádí jednu tabulku, kde jsou jednotlivá dílčí fakturační období pod sebou, jiní mají všechny tabulky rozděleny podle dílčích období a tabulek je pak na faktuře více. Ty se týkají distribučních poplatků a ostatních plateb nastavených ERÚ. Je tady důležité hlídat právě tuto obchodní část fakturace, protože to je to jediné, co může zákazník ovlivnit, a to buď změnou dodavatele nebo změnou produktové řady u svého stávajícího dodavatele,“ upozorňuje Lukáš Kaňok, ředitel sekce energo společnosti Kalkulátor.cz.

Obchodní cena u smlouvy na dobu určitou by se měnit neměla. Ovšem z praxe víme, že jsou případy, kdy dodavatel oznámí změnu zákazníkovi formou zdražovacího dopisu či emailu. „Pokud na tuto skutečnost zákazník adekvátně nezareaguje, jedná se vlastně o jeho souhlas se změnou. Dodavatel má pak právo obchodní cenu upravit. U zdražovacích dopisů platí možnost projevit nesouhlas a od smlouvy odstoupit. Proto by první reakcí zákazníka mělo být zjištění situace na trhu – porovnat si aktuální nabídky všech dodavatelů a v případě, že najde výhodnější nabídku, tak dodavatele energií jednoduše změnit. Určitě nezapomeňte, že u zdražovacího dopisu platí výpovědní lhůta 10 dní před účinností nové ceny a toto oznámení musí zákazník dostat nejméně 30 dní před avizovanou změnou,“ dodává říká Jan Béreš.

Zdroje: redakce, kalkulator.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů