15.5 C
Prague
Úterý, 21 května 2024, 3:05
- Reklama -
DomůZajímavostiVývoji na Slovensku mohou tleskat snad jen Putin s Orbánem, říká europoslanec...

Vývoji na Slovensku mohou tleskat snad jen Putin s Orbánem, říká europoslanec Peksa

Úpadku demokracie na Slovensku a v Maďarsku se věnují hned dvě usnesení, které ve středu a ve čtvrtek schválí europoslanci. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy musí Komise vynaložit všechny dostupné prostředky, aby v těchto zemích co nejdříve zabránila ničení právního státu a zajistila ochranu evropského rozpočtu před systematickou korupcí. Podle europoslance by měla Rada EU Maďarsku odebrat hlasovací práva.

V uplynulém roce jsme byli očitými svědky toho, jak Komise selhává ve své roli bránit právní stát a evropský rozpočet. Nechala se Maďarskem úspěšně vydírat, aby Orbánově zkorumpované vládě uvolnila miliardy eur ze zmrazených fondů, aniž by se stav právního státu v zemi jakkoliv zlepšil. Komise není schopná dodržet své závazky a tím ztrácí naši důvěru v evropské instituce a naopak dává zelenou vládám, jako je ta Roberta Fica na Slovensku, aby dál ve svých zemích vytvářeli mafiánský stát,” vysvětluje pirátský europoslanec Mikuláš Peksa.

Vyšetřování korupce u politiků

Počínání nové vlády na Slovensku vzbuzuje mezi europoslanci velké obavy. „Ficova vláda je u moci necelé 3 měsíce. Jen za tu dobu se jí podařilo ohrozit nezávislost slovenských institucí a jejich fungování, prakticky zastavit vyšetřování řady korupčních případů vládních politiků a vytvořit v zemi pro novináře nepřátelskou atmosféru, kterou mnozí přirovnávají té z doby vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. To je naprosto alarmující vývoj, kterému by tleskali snad jen Putin s Orbánem,” upozorňuje Peksa.

V případě Orbána už skutečně není na co čekat. Maďarská vláda skoro ob měsíc přijímá represivní zákony, které jsou prakticky identické těm, které tlačí Putin v Rusku. Vetování důležitých hlasování v Radě už je jen třešničkou na dortu,” vysvětluje Peksa, proč je podle něj potřeba proti Maďarsku zakročit.

Je na čase přestat s Maďarskem hrát ‚kdo s koho‘ a odebrat Orbánovi hlasovací práva skrze článek 7 SEU. Komise s Radou mají řadu prostředků, jak právní stát chránit. Ty je třeba využít dřív, než bude pozdě. To samé platí i o Ficovo Slovensku, pokud uvidíme, že se situace v zemi dále zhoršuje,” uzavírá Peksa.

Zdroje: Mikuláš Peksa

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů