9.2 C
Prague
Úterý, 23 dubna 2024, 4:04
- Reklama -
DomůLifestyleKlíšťata útočí: Chraňte své psy, hrozí Lymská borelióza či Anaplazmóza

Klíšťata útočí: Chraňte své psy, hrozí Lymská borelióza či Anaplazmóza

I když se mnozí majitelé psů domnívají, že klíšťata jsou ohrožením pouze v létě, je důležité si uvědomit, že tito drobní ektoparazité jsou aktivní i v podzimních a zimních měsících. Klíšťata představují významnou hrozbu pro zdraví psů a mohou přenášet různé nemoci, včetně Lymské boreliózy a Anaplazmózy.

V létě se většina pejskařů pečlivě zaměřuje na prevenci proti klíšťatům. S příchodem podzimu ale mnoho lidí přestane svá zvířata chránit, protože věří, že klíšťata zimní chlad přinutí k „zimnímu spánku“. Realita je však složitější. Klíšťata mají schopnost se aktivovat i při teplotách nad 5 stupňů Celsia, což znamená, že mohou být nebezpečná i v chladnějším počasí, i když jejich četnost není tak velká jako v letních měsících.

Pejska ochráníte i doplňky stravy

Prevence je vždy nejlepší bojovník. „Kromě klasických obojků a olejů proti klíšťatům, lze pejska chránit i formou doplňků stravy. Výbornou volbou je i doplněk stravy pro psy ve formě peletek k ochraně před klíšťaty a jejich kousnutím na bázi bylin, ovoce a pivovarských kvasnic. Směs postupně vytvoří nehostinné prostředí pro přisátí klíštěte, popřípadě zajistí jeho brzké odpadnutí. Důležité je ale zdůraznit, že i když budete mít psa chráněného jakýmikoliv přípravky, tak vždy je důležité psa po procházce přírodou důkladně prohlédnout, jestli i přes veškerou ochranu, se na něj nedostalo zbloudilé klíště,“ říká odborník na výživu psů Jiří Švihálek.

Jak správně odstranit klíště?

Pokud si přeci jenom pejsek z vycházky přenese domů klíště, je velmi důležité správně a bezpečně postupovat při jeho vyndání. Nikdy neodstraňujte klíště prsty, nebo poléváním oleje či mazáním vazelínou. Zvýšíte tím totiž riziko infekce. Používejte k tomu určené nástroje jako je pinzeta či háček na vytahování klíšťat. Postačí i pinzeta s tupými hranami. Klíště uchopte pinzetou a opatrně uvolněte kýváním ze strany na stranu.

Není vhodné jej násilím a silou vytáhnout ven. S klíštětem nekruťte. Místo přisátí posléze pečlivě vydezinfikujte. Poté si pečlivě umyjte ruce. Klíště zlikvidujte spláchnutím do záchodu, polijte ho alkoholem, či ho přilepte na kousek lepící pásky a vyhoďte do koše.

Zdroje: redakce, Jiří Švihálek

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů