DomůZdravíVysoký krevní tlak je tichý zabiják. Geny mají klíčový vliv, říká lékařka

Vysoký krevní tlak je tichý zabiják. Geny mají klíčový vliv, říká lékařka

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je onemocnění, při kterém je zvýšený tlak krve v tepnách. Většina lidí ani neví, že vysoký tlak mají, protože není provázen bolestmi a jasnými příznaky a většinou se zjistí až na běžné kontrole u lékaře. A přitom může neléčený vysoký tlak způsobit infarkt myokardu nebo mozkovou mrtvici a často se označuje za tichého zabijáka lidstva. Pokud tedy máte v rodině diagnózu hypertenze, je na místě pravidelná kontrola tlaku celé rodiny.

„Je známo, že vysoký tlak – hypertenze – často postihne více členů jedné rodiny. Hodnota krevního tlaku se do jisté míry dědí, asi tak jako např. výška postavy nebo inteligence. Je prokázáno, že kromě několika vzácných syndromů se ale nejedná o klasickou dědičnost, která se vyskytuje u jiných onemocnění (např. hemofilie). Dědičná složka hypertenze je zprostředkována více geny, které nesou jen určitý stupeň zvýšeného rizika vzniku nemoci a navíc na výskyt vysokého tlaku působí další vlivy, např. příjem soli nebo obezita,“ říká MUDr. Petra Vysočanová z Interní kardiologické kliniky FN Brno.

Odhaduje se, že samotná dědičnost se podílí na hodnotě krevního tlaku asi v 80 % a zevní vlivy ve 20 %. Pravděpodobnost postižení člena rodiny, v níž se vyskytuje hypertenze, je asi 50 %.  U mladých osob ve věku 20–49 let s oběma rodiči hypertoniky bylo zjištěno asi 4 × vyšší riziko rozvoje hypertenze. 

Méně solit a tlak měřit doma

Co mohu pro sebe udělat, pokud patřím mezi ty, kteří mají zvýšené riziko vzniku vysokého tlaku? Na prvním místě je dobré myslet na zdravý životní styl s pravidelnou fyzickou aktivitou a omezit nadbytečný přívod soli. Důležité je také si krevní tlak pravidelně měřit. „Pokud si budete pravidelně měřit krevní tlak kvalitním a validovaným tlakoměrem a naměříte více než jednou vyšší hodnoty (140/90 mmHg a více) navštivte praktického lékaře. Včasné zahájení léčby hypertenze a důsledná kontrola krevního tlaku může zabránit rozvoji budoucích komplikací,“ dodává MUDr. Petra Vysočanová.

Jak měřit?

K přesnému měření můžeme doporučit např. tonometry OMRON M6 Comfort s AFib nebo M7 Intelli IT s AFib, vybavené inovativní Intelli manžetou pro přesné měření, tak detekcí fibrilace srdečních síní, což napomáhá předcházet mozkové mrtvici. Příčina hypertenze je tedy komplexního původu.

Svou roli zde může sehrát, jak rodinná dispozice, tak i nesprávný životní styl.  V případě genetických předpokladů k vysokému tlaku je však na správnou životosprávu dbát o to více a jakékoliv problematické příznaky nepodceňovat. Pro více informací můžete navštívit webové stránky www.krevnitlak.cz.

Zdroje: redakce, citovaní lékaři, krevnitlak.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů