DomůLifestyleTrapas na pohřbu Anny Boleynové: Naštvaný Jindřich VIII. prý kdysi neobjednal rakev

Trapas na pohřbu Anny Boleynové: Naštvaný Jindřich VIII. prý kdysi neobjednal rakev

Anna Boleynová byla jednou z nejvýznamnějších postav světové historie, a to zejména v souvislosti s anglickou reformací a vztahem s králem Jindřichem VIII. Nakonec jí její láska i urputnost stály hlavu. Přesto neproběhl pohřeb tak, jak by se na anglickou společnost slušelo! Co si král, který z touhy po synovi měnil manželky jako ponožky, za rámeček nedá?

Anna Boleynová byla popravena mečem 19. května 1536 na nádvoří Toweru v Londýně. Popravu provedl zkušený francouzský kat jménem Jean Rombaud, který byl povolán speciálně pro tuto příležitost. Použití meče bylo tehdy považováno za rychlejší a čestnější způsob popravy pro osoby šlechtického původu. Alespoň to Jindřich VIII. své druhé manželce dopřál…

Vychována Francií

Krásná hnědovláska, která krále naprosto okouzlila, se narodila do anglické šlechtické rodiny Boleynů, jejíž kořeny sahaly až do 14. století. Jejím otcem byl Sir Thomas Boleyn, první hrabě z Wiltshire. Její matka Elizabeth Howard pocházela z prestižního rodu Howardů.

Anna byla vychovávána v Nizozemí a Francii, kde získala vzdělání a osvojila si znalost jazyků a kultury. Možná i proto se chovala v anglické společnosti jinak, než bylo tehdy zvykem. Dalo jí to příležitost porodit budoucí královnu Alžbětu I., ale také to byl krok k tragickému osudu, kdy před zraky místních, s jejich výsměchem a pohrdáním, navždy odešla.

Revoluce na královském dvoře

Její návrat do Anglie v roce 1522 způsobil doslova revoluci na královském dvoře. Anna Boleynová se stala dvorní dámou královny Kateřiny Aragonské, manželky Jindřicha VIII. Lid Kateřinu miloval, ctil, a ačkoliv byla tehdy starší než Jindřich a jejich sňatku předcházel také sňatek s jeho bratrem, anglický lid jí po pár letech ležel u nohou. Mezi Annou a králem Jindřichem se však rozvinul vášnivý románek, který měl pro historii podstatný význam. Jindřich byl rozhodnut získat Anninu lásku a udělal něco, co změnilo průběh anglické historie – začal prosazovat rozvod se svou manželkou Kateřinou.

Královna Anna a nová hlava církve

Románek mezi Annou Boleynovou a Jindřichem VIII. měl zásadní vliv na anglickou církev a náboženskou historii. Král Jindřich se odvrátil od římské církve a přijal anglikánskou církev, což vedlo ke vzniku anglické reformace. Králův rozvod s Kateřinou Aragonskou a následný sňatek s Annou Boleynovou vyvolaly církevní rozkol a Anglie se stala nezávislou na autoritě papeže. Dodnes je anglický monarcha hlavou církve.

Anna Boleynová a Jindřich VIII. se vzali 25. ledna 1533, a Anna se stala královnou Anglie. Nová královna porodila svému manželovi dceru Alžbětu, pozdější královnu Alžbětu I. Jejich manželství však bylo krátké a konfliktní, protože Anna nedokázala dát králi dědice syna. Snad, že tehdy král vůbec nevěděl, jak to v těle funguje, a že to skutečně nemůže ovlivnit… Tehdejší doba byla zkrátka neúprosná.

Tragický konec

V roce 1536 byla Anna Boleynová obviněna z cizoložství, incestu a zrady. Tyto obvinění byly pravděpodobně politicky motivovány, ačkoli pravda zůstává záhadou. Anna byla odsouzena k smrti a popravena mečem 19. května 1536. Král Jindřich VIII. však zapomněl svým poddaným říct, aby pro Annu zajistili rakev! Musely ji tak shánět její dvorní dámy, které věřily v její nevinnu. Nakonec sehnaly takovou, do které se tělo nevešlo a tak hlava byla vměstána vedle ramen… Prostě trapas!

Zdroj: britannica.com, time.com, dotyk.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů