Byly to dny plné strachu. Druhá světová válka v protektorátu nebyla pro Čechy nic jednoduchého. Bezútěšná atmosféra, kdy vás mohli zatknout, popravit či šikanovat, jsme si však typicky pro nás poněkud zlehčovali. Jaké vtipy kolovaly v době, kdy nám bylo nejhůře?
„Stejně je ten Hitler čestnej člověk,” zmatený kolega u piva prohlásí.
„Jak to?” muž následně dodá.
„No, přeci, přivedl republiku do jinýho stavu, ale taky si ji potom vzal.“
Tak to je jen jedna z mnoha ukázek, jak si Češi v ukradené republice snažili zlepšit náladu ve chvíli, kdy bylo opravdu zle. Mnichovská dohoda nám znemožnila bránit složitě vybudované Československo a nakonec jsme sedm let museli být pod nadvládou nacistických šílenců. Češi jsou prostě specifický národ. Hrdinný odboj fungoval, ale ten největší odpor byl znát hlavně z podobných vtipů, kterými si člověk v těchto dobách mohl taky velmi přitížit. Jaké protektorátní vtipy jsou ty vůbec nejlepší?
Smějící se bestie
Dodnes není zcela jasné, jestli to byl Reinhard Heydrich nebo sám Adolf Hitler, kdo prohlásil, že Češi, to jsou smějící se bestie. Charakteristický humor i v těch nejtěžších časech je totiž českou specialitou, kterou známe dodnes. V dobách nacistické okupace však získaly na intenzitě a šlo tak o celkem nebezpečný odboj. Není se čemu divit, tak třeba znáte tenhle? Když už válka pomalu končila, vznikl vtip, který na to přesně reaguje.
Víte, že je Evropa v jiném stavu?
Jak to?
No bude mít malý Německo.
Jeden z vtipů, který připomíná neuskutečněnou touhu Adolfa Hitlera být slavným malířem.
Holanďané se zdraví Heil Rembrandt. Když se jich Němci ptali proč, tak odpověděli: „Vy máte malíře, my máme malíře.”
Důležitý optimismus si tak Češi díky vtipům udržovali skoro celou válku. Humor se stal tak největší naší zbraní v době, kdy jsme byli nuceni opravdové zbraně nepříteli odevzdat.
Jak jinak si vysvětlit důvod vtipu, který si na paškál vzal označení WH, což se týkalo vozidel wermachtu.
Když auta přijížděla k nám do republiky, znamená WH:
Vezeme hovno!
Když se pak auta obtížená uloupeným a nakradeným zbožím vracela zpět do Říše, znamenala písmena: Věnoval Hácha.
Emil Hácha jako prezident v nelichotivé době byl terčem vtipů vůbec často. Možná trochu neprávem se tento muž tak trochu obětoval.
Vtipem k lepšímu světu
A tak se humor stal opravdovou berličkou v těžkých dobách. Když se za protektorátu začalo jezdit vpravo, vznikl vtip, který geniálně shrnuje tuto zvláštní situaci. Protektorát je vlastně jen Protentokrát.
K tomu se váže další vtip, kdy si malá Irenka celé změny všimla a ptá se maminky:
„Mami, a proč se teď jezdí vpravo?”
„No, to tak Němci nařídili!”
Děcko chvíli přemítá a pak říká nahlas: „Mami a potom se zase bude jezdit vlevo?”
Stejně tak si Češi vytvořili svoji městskou legendu srovnatelnou s americkými komiksovými postavami, jakými jsou Superman či Batman. Pérák je fiktivní český válečný hrdina z dob druhé světové války. Podivný skákající člověk, který bojoval proti německým okupantům.
Zdroje: redakce, vzpomínky pamětníků, ivtipy.cz