17.2 C
Prague
Čtvrtek, 30 května 2024, 8:05
- Reklama -
DomůLifestylePrůvodce zdravím a výživou mužů: Jak se lépe starat o své tělo...

Průvodce zdravím a výživou mužů: Jak se lépe starat o své tělo a zůstat v kondici?

Mužské a ženské tělo funguje v mnoha ohledech jinak. Pokud jde o zdraví a výživu mužů, je potřeba se zaměřit na některá specifika a zvláštní potřeby mužského organismu. Přečtěte si, jaké živiny muži potřebují, co by nemělo chybět v jejich jídelníčku a jak mohou zlepšit svůj životní styl.

„Muži spalují kalorie mnohem rychleji než ženy. Mnoho lidí si proto myslí, že když muž nemá nadváhu, je vše v pořádku,“ říká Susan Bowerman, expertka na výživu. „Tělesná hmotnost je však pouze jedním z mnoha měřítek tělesné kondice. Ze zdravotního hlediska je důležitá i kvalita jídelníčku, množství tělesného tuku a to, kam se tělesný tuk ukládá,“ dodává.

Co vám váha neprozradí

Řekněme, že moc často necvičíte, ale vaše váha je normální. Věděli jste, že i přesto můžete mít nadbytek tělesného tuku? U mužů se navíc tuk častěji ukládá kolem středu těla, což je pro zdraví mnohem škodlivější, než když se hromadí na stehnech a bocích.

Neznamená to, že není důležité udržovat si normální váhu, je ale potřeba na to jít tím správným způsobem. „Zredukovat příjem potravy má smysl jen při nutričně bohaté dietě. Malé množství nekvalitní stravy sice sníží příjem kalorií, zároveň však povede k nedostatečnému příjmu živin,“ varuje Susan Bowerman.

4 látky, kterých by muži měli jíst více

Pokud jde o jídelníček, měli bychom usilovat o co nejvyšší nutriční hustotu. Naším cílem je, aby každé sousto bylo co nejvýživnější. Muži by se navíc měli zaměřit na následující látky, které často opomíjejí:

Vláknina

Většina mužů konzumuje jen asi polovinu doporučené denní dávky vlákniny, která činí 38 g. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny jsou velmi syté a rozpustná vláknina navíc pomáhá snižovat hladinu cholesterolu.

Potraviny s vysokým obsahem vlákniny:

•               Luštěniny

•               Ovoce (bobule a švestky)

•               Zelenina (brokolice a mrkev)

•               Celá zrna, celozrnné výrobky (oves a ječmen)

Hořčík

Hořčík je minerální látka, která má v našem těle nespočet funkcí. Konzumace potravin bohatých na hořčík přispívá ke zdraví kostí a srdce.

Mezi dobré zdroje hořčíku patří listová zelená zelenina, ořechy a celozrnné výrobky.

Draslík

Mnoho mužů také trpí nedostatkem draslíku, který je důležitý pro funkci nervů, srdce a svalů. Tento minerál podporuje zdravý krevní tlak a je hojně zastoupen v ovoci, zelenině a mléčných výrobcích.

Potraviny bohaté na draslík:

•               Rajčata

•               Banány

•               Fazole

•               Listová zelenina

Vitamín D

Snažte se také o dostatečný příjem vitaminu D, který pomáhá udržovat v kondici kosti a imunitní systém. Nachází se v kysaných mléčných výrobcích, rybách a vaječných žloutcích. Dalším způsobem, jak získat vitamin D, je pravidelný pobyt na sluníčku.

Pečujte aktivně o své zdraví

Pro péči o zdraví a fyzickou kondici je nezbytný aktivní přístup. Základem je zdravotní prevence a pravidelné kontroly u lékaře. Neméně důležitý je ale také dostatek pohybu a vyvážený jídelníček.

„Získejte nad svým stravováním kontrolu. Máte-li tendenci jíst často „za běhu“, zkuste si alespoň občas jídlo připravit doma a zabalit si ho s sebou,“ radí Susan Bowerman. „Snažte se místo prázdných kalorií konzumovat co nejvíce živin. Ať máte chuť na něco sladkého, křupavého nebo slaného, vždy existují zdravé alternativy.“

Zdroj: Herbalife Nutrition, Vegmania

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů