DomůOsobnostiKdo byla opravdová Pocahontas: V Evropě celebrita, za mořem ji ale čekala...

Kdo byla opravdová Pocahontas: V Evropě celebrita, za mořem ji ale čekala záhadná smrt

Jméno Pocahontas si lidé spojí spíše s pohádkou Walta Disneyho. Málokdo však ví, že se jednalo o opravdovou historickou postavu z období kolonizace Severní Ameriky. Příběh indiánky, která se kvůli únosu nikdy nevrátila ke svému kmeni, fascinuje dodnes. Jak a kdy zemřela a čím je tak zajímavá? 

Vzhledem k tomu, že se slavná Pocahontas narodila přibližně na konci 16. století, je mnoho detailů z jejího života polopravdivé a nepodložené. Příběh indiánky, která se jako jedna z prvních dostala do Evropy, aby se civilizovanému světu představila v té nejlepší „divošské“ podobě, je tedy protknut mýty a legendami. Čím vzbuzuje dodnes pozornost? 

Záchrana života

Asi nejslavnější moment jejího života, který je pravděpodobně opravdu jen romantickou fantazií, se vztahuje k neuskutečněné popravě anglického osadníka Johna Smitha. Údajně si totiž před popravou lehla na jeho tělo, a tím mu zachránila život. Historici však tomuto příběhu většinou nepřikládají důvěryhodnost.   

Její hlavní díl osudu se začal odehrávat v momentě, kdy ji v roce 1613 unesli a drželi Angličané a vyžadovali výkupné. V tomto období konvertovala ke křesťanství a přijala jméno Rebecca. Nová víra byla natolik silná, že ani nevyužila příležitosti se vrátit mezi vlastní kmen a rozhodla se zůstat s Angličany. 

Pro parádu

Unesená sedmnáctiletá Pocahontas a nově tedy Rebecca se provdala za majitele tabákových plantáží Johna Rolfa a o necelé dva roky později mu porodila syna Thomase Rolfa. V roce 1616 odcestovala s mužem a dítětem do Londýna.

V Evropě se z ní stala živá atrakce. Pocahontas byla na úrovni dnešních celebrit. Ve společnosti byla představována jako vznešená divoška, a to zcela účelově. Indiánka z Virginie totiž posloužila jako ideální vodítko na nové investice v Jamestownu. 

Nevšední ozdoba evropského kontinentu navštěvovala často kulturní akce a její chování bylo nečekaně elegantní. Když se však v roce 1617 vydali zpět do USA, za záhadných okolností zemřela. Dodnes není jasné, kde leží její tělo, jaká byla příčina smrti a kolik přesně jí bylo let. 

Zdroj: stoplusjednicka.cz, tiscali.cz, history.com

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů