12.5 C
Prague
Sobota, 13 dubna 2024, 1:04
- Reklama -
DomůZdravíPřijít o zub už díky implantátům není tragédie. Analgosedace je řešení, říká...

Přijít o zub už díky implantátům není tragédie. Analgosedace je řešení, říká lékař

Když se u nás po roce 1989 otevřely hranice, bylo jasné, že lidé ze Západu mají nejen hezčí šaty, boty nebo auta, ale většinou také mnohem hezčí zuby. Bylo to i díky zubním implantátům neboli umělým zubům, které začali postupně objevovat i naši stomatologové. Také česká stomatochirurgie zaznamenala svůj „revoluční vývoj“.

Zubaři se učili lidem implantáty zavádět, doplňovat kost, první čepelkové implantáty jsme postupně vyměnili za sofistikovanější nitrokostní. „Byl to obrovský skok a velmi rychlý vývoj, který nám umožnil mnohem lépe ošetřit i řadu komplikovaných případů,“ vzpomíná MUDr. Radim Horák z Kliniky GHC Praha.

Uznávaný stomatolog, stomatochirurg a také zkušený maxilofasciální chirurg (čili operatér ústní dutiny, čelistí a obličeje) se už postaral o krásný úsměv stovek svých pacientů. K nim patří i vrcholoví sportovci, zejména hokejisté. Doktor Horák ošetřoval například hráče zámořské NHL a jako hlavní lékař dohlížel i na utkání Philadephie Flyers s Chicago Blackhawks, které se v roce 2019 konalo v Praze.

Ani bolest, ani strach

„Pokud dnes někdo přijde o zub, zavedení implantátů se opravdu nemusí bát,“ říká doktor Horák. Chirurgický zákrok, při kterém operatér vkládá zubní implantát do pacientovy čelisti, je totiž téměř bezbolestný. A může být i pohodlný. To v případě, že se zákrok neprovádí v klasické ambulanci, kde se pacient po výkonu musí zvednout a sám odejít, ale na sále v analgosedaci. Mírné utlumení totiž potlačuje nejen bolest, ale také strach.

„Správná kombinace léků na uklidnění spolu s léky proti bolesti způsobí, že pacient zůstává při vědomí a spolupracuje, samotný výkon si pak už ale většinou nepamatuje,“ vysvětluje lékař, který po zákroku doporučuje využít ještě lůžkové péče. „Už samotné vědomí, že se o mě můj lékař dál postará, dělá pro psychiku pacientů velmi mnoho a zvyšuje tak celkovou pohodu operace. Následný odpočinek na lůžku pod lékařským dohledem si proto pacienti obvykle rádi dopřejí,“ je přesvědčen MUDr. Horák.

Esteticky dobré řešení

Implantát neboli umělý zub je dobrým řešením i z hlediska estetiky, která je pro řadu lidí stejně důležitá jako funkce nového zubu: od pravého zubu je implantát nerozeznatelný barvou i tvarem. Správně vybraný a zavedený implantát s kostí perfektně sroste a zcela nahradí i poškozený kořen. A na rozdíl od pevných můstků není nutné obrousit okolní zdravé zuby, které se tak nenávratně poškodí.“ 

Výhodou nové zubní náhrady je i její životnost: kvalitní implantát vydrží už na celý život. „Umělý kořen zároveň vyplňuje mezeru po chybějícím zubu, která by v budoucnu mohla kvůli stažení kosti vyústit až v úbytek kostní hmoty,“ upozorňuje doktor Horák na fakt, proč je lepší každý ztracený zub znovu nahradit.

Ošetření na jednom místě

Úspěch zákroku spočívá v co nejpřesnějším umístění implantátu. K tomu dnes slouží aktivní navigovaná chirurgie. I proto má smysl hledat zdravotnické zařízení s co možná nejlepším vybavením – multifunkčním operačním sálem a zázemím v podobě lůžek.  Přitom často se musí zakročit u velmi vážných stavů. „Třeba celá polovina úrazů hokejistů se týká právě obličejového skeletu. Jsou to zlomeniny, vyražené zuby či tržné rány na obličeji. Na klinice tak nejen sportovcům, ale i dalším pacientům poskytujeme stomatologické služby v celé šíři, včetně například ortodoncie, stomatochirurgie nebo dentální hygieny,“ říká lékař. Věk přitom řešit nemusíte. „Nedávno jsem například zaváděl implantáty 94letému pacientovi,“ uzavírá specialista, který ročně „dodá“ lidem do úst okolo 250 nových zubů.

Zdroj: MUDr. Radim Horák

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů