Bratři Josef a Karel Čapek patří k nejvýznamnějším umělcům a intelektuálům naší kultury. Karel ve svých knihách tvrdě kritizoval nacismus, ale předtím, než se ho chystalo gestapo zbavit, předčasně zemřel. Jeho bratr Josef však takové „štěstí“ neměl. Zemřel totiž v koncentračním táboře, ale jeho tělo se nikdy nenašlo.
Starší bratr významného spisovatele Karla Čapka se narodil v roce 1897, a to přesně 23. března. K blížícímu se výročí jeho narození se hodí připomenout, že tento významný ilustrátor, malíř, spisovatel a překladatel nezemřel přirozenou smrtí, ale v důsledku nacistické okupace během druhé světové války.
Jeho ženě ani komukoliv dalšímu se však nikdy nepodařilo najít jeho mrtvé tělo, aby byl potvrzen důvod jeho smrti. Údajně totiž zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus.
Marná snaha
Už 1. září roku 1939 byl v Želivě u Humpolce Josef Čapek zatčen a odvezen gestapem do koncentračního tábora v Dachau u Mnichova. 26. září se následně stěhoval do Buchenwaldu, kde byl vězněn dva a půl roku.
Od roku 1941 pracoval v malířské a písmomalířské dílně, kde měl za úkol tvořit rodokmeny členů SS podobně, jako tak činil jiný slavný český malíř Emil Filla. I po dalším stěhování tentokrát do Sachsenhausenu se věnoval stejné práci.
Tyfová epidemie
Zlomový pro jeho život byl roku 1945. Jen několik měsíců před koncem války, kterou v těžkých podmínkách téměř celou přežil, byl převezen do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Zde však vypukla tyfová epidemie, kterou jeho oslabené tělo nedovedlo porazit.
Existují svědectví, která dokazují, že byl ještě 13. dubna naživu, ale zdá se, že zemřel jen krátce po osvobození tábora spojenci. Dodnes tedy není jasné, kdy a kde se tak stalo. Na cestu do koncentračního tábora se v červnu vydala i jeho žena Jarmila, ale bezvýsledně. Byť se jeho hrob nachází na slavném Vyšehradském hřbitově, jedná se pouze o symbol. Tělo Josefa Čapka se nikdy nenašlo.
Zdroje: denik.cz, blesk.cz, wikipedia