DomůZdravíDermatolog radí, jak správně pečovat o jizvy po porodu

Dermatolog radí, jak správně pečovat o jizvy po porodu

Po porodu mnoho žen řeší otázku péče o jizvy. Ať se jedná o „památku“ po císařském řezu nebo po tzv. epiziotomii (nástřihu hráze). Jizvy mohou být různých velikostí a tvarů. Důležité je o ně začít pečovat včas a dodržovat rad svého lékaře.

Jizvy po porodu jsou na velmi citlivých místech. „Je proto velmi důležité dodržovat správnou hygienu, aby se do míst nedostala nečistota a nevzniklo tak zanícení či infekce.  Jizvy by měly být udržovány čisté a suché. Stačí je čistit pouze antibakteriálním mýdlem a vlažnou vodou. Pokud pečujete o jizvy v okolí rodidel, můžete používat chladící polštářky, které zmírní otoky,“ uvádí dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Používání speciálního krému na jizvy může pomoci zmírnit bolest a zlepšit její vzhled. „Vybírejte přípravky obsahující vitamín E, kyselinu hyaluronovou, silikon nebo jodovaného povidonu. O typu krému se ale vždy poraďte se svým lékařem. Jakmile cítíte, že se jizva hojí (to může trvat i několik týdnů), tak se doporučuje provádět masáže.“ To podle lékaře může pomoci uvolnit napětí kůže v poraněné oblasti. 

„Jizvy po císařském řezu by se měly masírovat již po vyndání stehů tzv. tlakovou masáží.  Ta by se měla dělat až 3x denně 5 minut po dobu několika měsíců nebo alternativně aplikovat gely či náplasti na bázi silikonu. Ty se dávají 1 až 2 x denně, celý den vytváří jemný tlak na jizvu, aby nedocházelo k jejímu zesílení a zvýraznění. Nutná je i důsledná ochrana před slunečním zářením až po dobu 1-2 let. To může totiž výrazně zhoršit vzhled jizev,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Je dobré poznamenat, že každá jizva se může hojit jinak. „Je vždy důležité pak jakékoliv změny jizvy (otoky, zarudnutí, tvorba hnisu, bolest při masírování) konzultovat se svým lékařem.“

Kdy je vhodná doba zajít na odstranění?

Zhruba od 3 měsíců po zákroku lze zvážit ošetření jizev laserem, což potvrzuje i odborník. Jizvy ale podle něj nelze nikdy úplně odstranit, ovšem lze je laserovým ošetřením výrazně zjemnit. „Další alternativou je chirurgické vyříznutí jizvy a opětovné sešití rány.“ Vždy je nutné posoudit individuálně vhodnost ošetření. „Na jizvy (nejen ty po porodu) lze používat frakční lasery ablativního nebo neablativního typu. Nejčastěji využívaný je CO2 frakční laser. Cévními lasery nebo LED fototerapií lze zmírnit začervenání jizvy. Při vzniku tvrdých hypertrofických nebo keloidních jizev se uplatňují i injekční kortikosteroidy. Všechny ošetření se volí individuálně podle typu a stáří jizvy. Vždy je nutné více ošetření, aby došlo k dlouhodobému vylepšení jizvy,“ dodává MUDr. Jan Kučera.

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů