DomůZdravíChronická obstrukční plicní nemoc je často bezpříznaková. Jak ji poznat, vysvětluje MUDr....

Chronická obstrukční plicní nemoc je často bezpříznaková. Jak ji poznat, vysvětluje MUDr. Slavíková

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) představuje celosvětově jedno z nejčastějších plicních onemocnění a počet diagnostikovaných pacientů stále stoupá. V České republice je s ní podle MUDr. Kristina Slavíkové léčeno přibližně čtvrt milionu obyvatel, dalšího téměř půl milionu osob o svém onemocnění zatím neví.

Nemoc propuká často desítky let před tím, než ji člověk plně pocítí, do té doby je prakticky neviditelná. „CHOPN je tedy chronické onemocnění, které spočívá v zúžení dýchacích cest (obstrukci) prostřednictvím trvalého zánětu. Mezi nejčastější symptomy patří stálý kašel, pískání na hrudi nebo dušnost. Ty se postupem času zhoršují a pacienti si jich mnohdy všimnou až příliš pozdě. Proto se v případě, že na sobě pozorujete některý z příznaků, ihned poraďte s praktickým lékařem,“ říká MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny.

CHOPN – kuřácké astma

Nejdůležitější úlohou plic je podle lékařky přijímání kyslíku a odvádění oxidu uhličitého. „Tato výměna probíhá v plicních sklípcích. U CHOPN je funkce plic v důsledku výše uvedených změn tak omezená, že dochází k typickým příznakům, jako je častější kašel a dýchací potíže. Kašel se objevuje především ráno a v průběhu času je stále nepříjemnější. Dýchací potíže pak nemocný pozoruje nejprve při tělesné námaze a později i v klidovém stavu.“

Pacienty s chronickou obstrukční plicní nemocí výrazně ohrožuje podzimní sezóna s různými respiračními onemocněními, potenciální riziko však představuje i stoupající automobilová doprava nebo smog ve velkých městech. Všechny tyto faktory se tak výrazně podílejí na opakovaných zápalech plic, astmatickém kašli, tvorbě chronické bronchitidy a vedou k závažnějším komplikacím či hospitalizaci.

„Průběh onemocnění a tím i zvýšení kvality svého života může ovlivnit sám pacient, pokud přestane kouřit a cigaretovému kouři se bude zcela vyhýbat, omezí riziko virových či bakteriálních infekcí, bude se pravidelně očkovat proti chřipce, všímat si příznaků nemoci a dbát na pohyb na čerstvém vzduchu,“ doporučuje doktorka Slavíková. Chronické obstrukční plicní nemoci se přezdívá kuřácké astma, základem prevence proto je odpustit si tento zlozvyk.

PODOBNÉ ČLÁNKY
- Reklama -

NEJČTENĚJŠÍ

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů