13.8 C
Prague
Pondělí, 15 dubna 2024, 3:04
- Reklama -
DomůLifestyleKOMENTÁŘ: Brambor bude méně, zřejmě podraží. To není případ řepky

KOMENTÁŘ: Brambor bude méně, zřejmě podraží. To není případ řepky

„Oproti loňskému roku se letos sklidí více základních obilovin, řepky a sóji. Naopak úroda brambor, kukuřice a cukrovky bude slabší,“ říká ve svém komentáři hlavní ekonom BHS a poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček.

Podle aktuálních odhadů sklizní se letos urodilo 7 563 tisíc tun základních obilovin, což je o 4,7 procenta více než před rokem. Nicméně kukuřice na zrno se urodilo pouze 604 tisíc tun, což představuje meziroční pokles o 38,9 procenta. Celkově se tak urodilo 8 167 tisíc tun obilovin včetně kukuřice. To je sice lehce méně než v loňském roce, ale stále o 6,4 procenta více než činí pětiletý průměr.

Zhoršení zaznamenala úroda brambor. Těch se dle odhadu vypěstovalo 614 tisíc tun, což představuje meziroční pokles o 8,6 procenta. Zemědělci meziročně snížili osevní plochu brambor o 5,0 procenta na 22 tisíc hektarů, takže jsme se v tomto ukazateli dostali na historicky nejnižší úroveň, co se vedou statistiky.

Cukrovary se ještě nevzpamatovaly

Předpokládaná sklizeň cukrovky ve výši 3 682 tisíc tun je meziročně nižší o 11,2 procenta. Lidé by se měli připravit na další zdražování cukru, jehož výroba je náročná na spotřebu energií. České cukrovarnictví se postupně vypořádává s ukončením unijních kvót z podzimu 2017, kdy po 49 letech přestalo být omezováno vyráběné množství cukru. To finančně destabilizovalo některé cukrovary.

Zvýšení úrody se čeká u řepky. Dle odhadu by se mělo sklidit 1 156 tisíc tun, což představuje meziroční nárůst o 12,7 procenta. Růst sklizně dokonce o 27,9 procenta na 66 tisíc tun hlásí sója, u které se rozšířily osevní plochy na 29 tisíc hektarů. Díky tomu se sója stala po řepce druhou nejrozšířenější olejninou.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů