Místní ženy mají už od minulého pondělí menstruační produkty zdarma. Má to ale jeden háček. Novým zákonem se Skotsko rozhodlo bojovat proti sociálním nerovnostem a takzvané menstruační chudobě a zpřístupnilo tedy hygienické potřeby všem ženám v nouzi, které je potřebují, a které nemají dostatek peněz, aby si je mohly každý měsíc pohodlně kupovat.
Takový nákup vyjde tamní ženy v přepočtu na 250 – 300 korun měsíčně při průměrné pětidenní menstruaci. Pro někoho je to možná pár drobných, pro některé naopak zcela zásadní výdaj. Navíc jsou dívky a ženy, kterým tato průměrná výbava nestačí, a ty utratí o poznání více. „Slyšíme o spoustě matek, které chodí bez hygienických produktů, jen aby mohly nakrmit své děti a používají věci, jako jsou noviny nacpané do ponožek, nebo dokonce chleba, protože je to levnější než menstruační výrobky,“ popisuje Georgie Nicholson ze sociálního podniku Hey Girls.
V dalším kroku se rozhodlo Skotsko pro zavedení a zvolení funkce úředníka pro důstojnou menstruaci. Člověk v této pozici má na starost implementaci nového zákona o bezplatném přidělování menstruačních pomůcek, ale i propagaci tématu na školách a univerzitách či diskuzi o menopauze. Jeden by si řekl, že jde o pozici, která by měla být logicky obsazena osobou ženského pohlaví, ale země se rozhodla do této role obsadit muže, bývalého trenéra Jasona Granta.
Najmutí Granta vyvolalo na internetu poměrně bouřlivé reakce a živou debatu. Zatímco vedení města Dundee své rozhodnutí brání, on-line světu se příliš nezamlouvá. K celé věci se vyjádřila dokonce i tenisová hvězda Martina Navrátilová, která nazvala zvolení muže do této funkce „absurdním”
Zatímco Grant se brání a tvrdí, že fakt, že je muž v této roli může naopak pomoci bořit předsudky. „Těšíme se na výsledky naší práce, které dosáhneme pomocí změny kultury, odstraňování stigmatu a povzbuzování debat,” uvedl Grant. Susan Dalegty, známá skotská sloupkařka naopak „nechápe, koho napadlo, že je dobrý nápad obsazovat do takové funkce muže.” Další z uživatelek Twitteru a účastnice debaty Maya Oppenheim se k novému funkcionáři vyjadřuje také nespokojeně. „Opravdu mi to připadá jako vtip. První úředník pro důstojnou menstruaci – nikdy nepozná nedůstojnost toho, že ho ve škole šikanují za to, že má menstruaci, prosakuje, nemůže si dovolit řádné menstruační produkty, přestože jsou to rutinní pomůcky. Zkrátka zkušenost, kterou každá z žen bohužel zná.”
Ve své funkci si bývalý osobní trenér přijde na zhruba 36 000 liber ročně, což je v přepočtu něco přes milion korun a funkce je financovaná vládou. Ta však popírá, že by v tom peníze hrály jakoukoli roli.
Zdroj: BBC