16.8 C
Prague
Pondělí, 10 června 2024, 11:06
- Reklama -
DomůLifestyleZpátky do školy? Na jaké výdaje se připravit?

Zpátky do školy? Na jaké výdaje se připravit?

Děti si budou užívat ještě poslední týden a půl prázdnin a poté je opět čeká návrat do školních lavic. Ten ale neprožívají pouze naše ratolesti. Z nekonečných seznamů pomůcek snadno polije studený pot i rodiče. 

Začátek září s sebou pro každého rodiče školáka nese i značné zvýšení výdajů. Nejen že je třeba nakoupit dětem pomůcky, ale také je potřeba uhradit předem většinu výdajů na celé pololetí. Mezi ty mohou patřit například poplatky za obědy, pololetní platby za kroužky, družinu, příspěvky do třídních fondů. Podle průzkumu od společnosti Provident, utratí průměrný rodič za nové školní pomůcky přibližně tři tisíce korun. Dohromady češi utratí přes tři miliardy korun.

Na co se tedy připravit?

Pokud máte doma čerstvého školáka, nejspíš se nevyhnete nákupu většiny papírenských potřeb. Vyrazit nakupovat můžete do kamenného obchodu či on-line. „V současné době za sebou máme již několik týdnů prodejů a stejně jako v těch předchozích letech začali rodiče nákupem hodnotnějších položek, jako jsou školní aktovky, batohy nebo penály. Jde o věci, na jejichž výběr potřebují více času a rozhodně tyto nákupy nechtějí s dětmi pořizovat až na začátku školního roku pod stresem. Naopak na přelomu srpna a září přijde řada na frekvenční položky, jako jsou sešity, obaly nebo psací potřeby,” uvedla pro deník Právo Pavla Hobíková ze společnosti Mall.cz. Mimo to je třeba počítat například s výtvarnými pomůckami. Tempery, vodovky, voskovy či další potřeby a navrch ještě kufřík, do kterého to všechno zavřete. Nejdražší položkou však zaručeně zůstává aktovka.

Dalším výdajem budou určitě školní učebnice. Každá škola to máš ovšem jinak. Některé čerstvým prvňákům učebnice zakoupí a některé přenesou tuto zodpovědnost na rodiče. U žáků dalších ročníků ovšem určitě počítejte s nákupem učebnic. Ušetřit lze například na školních burzách, které školy občas samy pořádají a děti si od sebe mohou učebnice odkoupit, nebo v kamenných či on-line antikvariátech. Nečekaným výdajem se může stát i vybavení na tělocvik. Děti rostou jako z vody a je tedy možné, že budou potřebovat nové boty a sportovní oblečení.

Pokud se rodič rozhodne dítěti dopřát pestřejší škálu mimoškolních aktivit, výlety, školní obědy a družinu, můžou se částky vyšplhat na další dva až čtyři tisíce.

Jak ušetřit?

Nebojte se nákupů z druhé ruky. Již zmíněné učebnice klidně nakupte použité a za ušetřené peníze můžete dítěti dopřát třeba lepší aktovku nebo boty. Pokud už se rozhodnete pro nákup nových věcí, vždycky hledejte alternativu. Mnoho zboží se dá na internetu nakoupit daleko levněji a velká část obchodů navíc zavádí předškolní slevy. Využijte je a nenechte se nachytat na přeražené trháky. V neposlední řadě využijte jednorázový příspěvek na dítě pět tisíc korun, který k začátku školního roku poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí. Jeho výše dost pravděpodobně pokryje většinu vašich výdajů.

Zdroj: EuroZprávy, ČTK, novinky.cz

 

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů