4.8 C
Prague
Sobota, 20 dubna 2024, 6:04
- Reklama -
DomůZdravíAtopický ekzém netrápí jen děti, ale postihuje i dospělé. Vysvětluje dermatolog Kučera

Atopický ekzém netrápí jen děti, ale postihuje i dospělé. Vysvětluje dermatolog Kučera

Lidé se často myslí, že atopická dermatitida (ekzém), postihuje především děti. Pravdou sice je, že až 5-20 % dětí na tento kožní problém trpí, ale zároveň dle statistik skoro až 10 % lidí trpí ekzémem i v dospělém věku. U některých jedinců se ekzém může objevit i bez předchozích projevů v dětství.

Projevy atopického ekzému v dospělosti se nejčastěji objevují u lidí, kteří trpěli ekzémem nebo alergickým onemocněním v dětském věku. „Přibližně 20 % dětských pacientů si ekzém přenese i do dospělosti. Častým schématem je, že pacient má v dětství mírnou formu onemocnění, a až v dospělosti se změní v klasický ekzém. Ale ani první obtíže v dospělosti nejsou až tak vzácné, jak si mnozí myslí,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera z Perfect Clinic Dermatology.

Za ekzémem stojí dědičnost a není nakažlivý

Atopický ekzém je dlouhodobé a dědičné, kožní onemocnění.Hlavním faktorem je genetická predispozice v součinnosti s dalšími vnějšími a vnitřními faktory. Nedostatečná tvorba kožních tuků vede k narušení ochranné kožní bariéry, ta usnadňuje aktivaci imunitních buněk a vede tak k zánětu a svědění. Je třeba si však zároveň uvědomit, že zděděný sklon k atopii není ještě aktivní onemocnění. A i v akutním stádiu mohou být projevy ekzému nehezké, tak není nakažlivý.

Zhoršit ho může stres i horká voda

„Atopický dermatitidu může zhoršovat mnoho faktorů, jako jsou například časté koupele a silná mýdla, alergeny, hormonální změny (těhotenství, menopauza) emocionální stres, často může ekzém zhoršit i nadměrné pocení jak v létě, tak i v zimě, kdy se potíme pod vrstvy oblečení. Pokožka s dermatitidou nemá ráda také horkou vodu, která pleť vysušuje,“ vysvětluje MUDr. Jan Kučera.

Důležité je pleť promašťovat

Pokud jste trpíte na atopický pokožku tak je důležitá důkladná péče za pomoci promašťujících krémů (Emoliencia). Ty jsou základem péče a je nutné je používat i denně, bez ohledu na to, v jaké fázi se onemocnění nachází. Mají promašťující účinky, hydratují pokožku, zlepšují bariérovou funkci kůže a potlačují tak vznik ekzému. „Tyto přípravky existují ve formě tělových mlék, pleťových krémů, mastí a přísad do koupele nebo na sprchování. Správnou péči o pokožku dokážeme příznivě ovlivňovat celkový průběh onemocnění. Výbornou složkou v krémech pro atopickou pokožkou je pak Urea, která kromě hydratačního účinku působí i proti svědění. Další vhodné složky je glycerin, ceramidy, kyselina linolová či mandlový olej.“

Jakým přípravkům se vyhnout?

Naopak je i mnoho látek a přípravků, kterým by se lidé s atopickým ekzémem měli vyhnout. Je důležité proto číst složení přípravků na obalu. Plno složek především v produktech osobní hygieny může dráždit citlivou pokožku a narušovat přirozenou mazovou vrstvu. „Například přípravky s obsahem kyseliny salicylové nebo glykolové vysouší pokožku a ekzém tak zhoršují. Pozor také dávejte na obsah pěnivých látek či konzervantů. Důležitý je také výběr make-upu. Používejte kosmetiku pro citlivou pleť bez parfemace. Než si koupíte velké balení líčení, vždy nejprve začněte s testery, ať zjistíte, zda pokožku nedráždí,“ dodává MUDr. Jan Kučera.

Zdroj: Perfect Clinic Dermatology

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů