13.8 C
Prague
Pondělí, 15 dubna 2024, 1:04
- Reklama -
DomůZdravíZbraň proti rakovině existuje. Více než třetině případů můžeme zabránit, říká MUDr....

Zbraň proti rakovině existuje. Více než třetině případů můžeme zabránit, říká MUDr. Slavíková

Zhoubné nádorové bujení představuje velmi závažné onemocnění, na které v České republice každých 20 minut umře jeden člověk. Největší šancí na úspěch v boji proti němu je včasná diagnóza a pravidelná preventivní vyšetření.

Každý třetí Čech v průběhu života onemocní rakovinou. Každý čtvrtý jí podlehne, píše se na webu vlády. Zhoubné nádory tak představují velké riziko, a to hlavně u starších obyvatel. „Počet osob se zhoubným novotvarem každoročně roste. Více než 50 % všech těchto pacientů jsou přitom osoby starší 65 let. Věk je hlavní rizikový faktor rakoviny, ovšem onemocnět mohou všechny věkové skupiny, žádný člověk není zcela bez rizika,“ uvádí MUDr. Kristina Slavíková, revizní lékařka VoZP.

Hlavní roli hraje čas

Ačkoli nádorů neustále přibývá, počet úmrtí v souvislosti s rakovinou je neměnný a u některých typů dokonce klesá. Důvodem je kromě vyspělé zdravotnické péče hlavně prevence.

„Máme velmi dobré výsledky u pacientů, u nichž se nemoc odhalí v raných stadiích. Bohužel čím později je diagnostikována, tím svázanější máme ruce a tím menší je šance na úspěšnou léčbu. Odhaduje se, že více než třetině případů rakoviny lze předejít a další třetinu lze vyléčit, pokud je včas odhalena a správně léčena,“ vysvětluje MUDr. Slavíková.

Dopad nemoci je obrovský

Ženám v České republice nejvíce hrozí kožní nádory a rakovina prsu. U mužů je pak nejčastější diagnóza urologického původu a stejně jako u žen se velmi často vyskytují i kožní novotvary. Velký podíl u obou skupin má též kolorektální karcinom, tedy rakovina tlustého střeva a konečníku. Onkologická onemocnění nesmíme podceňovat. Týkají se totiž nás všech, ať už přímo nebo v okruhu rodiny či přátel. Dopad rakoviny zdaleka přesahuje fyzické zdraví a ovlivňuje duševní a emocionální pohodu pacientů i jejich nejbližších. Nepodceňujte proto prevenci a poraďte se s lékařem, jaká vyšetření s ohledem na věk i anamnézu podstoupit,“ nabádá Slavíková.

V některých případech mohou pacienti sami odhalit rané symptomy, které mohou naznačovat rakovinové onemocnění. Slavíková proto doporučuje měsíční samovyšetření prsu a varlat, stejně tak kontrolu pih a mateřských znamének.

Zdroj: vlada.cz

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -
Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů