18.6 C
Prague
Pondělí, 4 července 2022, 2:07
- Reklama -
DomůZdravíLidé si před operací často neodstraňují piercing či nalakované nehty. Je to...

Lidé si před operací často neodstraňují piercing či nalakované nehty. Je to nebezpečná chyba, vysvětluje anestezioložka

Anesteziologie je velmi důležitá část každé operace. Pokud budete postupovat jakýkoliv operativní zákrok je důležitá individuální konzultace právě s anesteziologem. Toto by mělo být pravidlo i menších klinik, které se specializují například na operace estetické medicíny či zubní zákroky. Vždy je dobré si právě konzultaci u anesteziologa vyžádat. A zjistit si, zda daná nemocnice či klinika má svého zkušeného anesteziologa.

Lékař, který bude u operace jako anesteziolog by se totiž měl seznámit s výsledky předoperačního vyšetření klienta a jakékoliv nesrovnalosti nebo nedostatečné anamnestické údaje při pohovoru s pacientem doplnit.

Často narazíme na důležité věci, které ani v předoperačním vyšetření od praktického lékaře zmíněny nejsou. Výborně se nám osvědčil i anesteziologický dotazník, kde cílenými dotazy zjišťujeme, co je pro nás anesteziology zásadní. Dále je třeba klientovi vysvětlit, co ho čeká bezprostředně před zákrokem – příprava, premedikace před výkonem a co se bude odehrávat přímo po příchodu na sál. A v neposlední řadě klientovi vysvětlit, co může očekávat po návratu ze sálu zpět na oddělení, kdy bude moci po operaci vstávat, pít a jíst a jak bude vypadat léčba pooperační bolesti. A samozřejmě odpovědět klientovi na otázky, které se anestezie týkají,“ říká anestezioložka MUDr. Milena Stuchlíková.

Při operaci jsme naprosto odkázaní na anesteziologa

Anestezie je stav, kdy operovaný člověk o sobě vůbec neví, má ovlivněné základní životní funkce, nemůže o sobě rozhodovat, je naprosto a plně odkázán na přítomnost zkušeného anesteziologa – jednoduše řečeno – svěřuje se mu kompletně do rukou.

Proto by mu měl důvěřovat, a naopak anesteziolog za klienta zodpovídá. Chirurg musí dobře provést svůj zákrok, ve své oblasti, ale anesteziolog zodpovídá za životní funkce, integritu klienta a musí ho opět přivést k vědomí.

Díky anestezie nás při operaci „nic nebolí“

Všechny operace, které nelze provést v lokálním umrtvení (které často samo o sobě řadě lidí působí dyskomfort), se musí kvůli rozsahu operované oblasti provádět v celkovém znecitlivění. „Během operace pacient musí spát a nesmí ho nic bolet. Uspání musí být profesionální a přizpůsobené dané operaci a od toho je tu právě anesteziolog.“

Není tedy možné člověka jen laicky řečeno něčím „uspat“ a pak do něj říznout. „To by spustilo ohromnou celkovou stresovou reakci organismu s fatálními komplikacemi až do rozvoje šokového stavu. Vědomí a nocicepce (vedení bolesti) jsou vedle dýchání a oběhu základními vitálními znaky. Během anestezie se musí vědomí a vnímání bolesti vlastně vyřadit. Na to se používají různé léky a důsledkem jejich podání je nejen „spánek“ a bezbolestnost, ale jako vedlejší efekt i ovlivnění dýchání a ovlivnění krevního oběhu.“

Je důležité číst pokyny anesteziologa
Anesteziologové se často setkávají s tím, že klienti předoperační dokumenty jen podepíší bez toho, že by si je vůbec přečetli. Jedná se ale nejen o důležitý právní dokument – informovaný souhlas, ale i pokyny, které je třeba respektovat. „Například minimum klientek respektuje naše doporučení na odstranění gelového laku alespoň na jednom nehtu ruky – pro nás je to místo, kam přikládáme čidlo pro sledování saturace krve kyslíkem. Pokud jsou nehty velmi dlouhé, čidlo nelze ani přiložit. Také některé barvy gelových nehtů interferují s vlnovou délkou světla oxymetrického čidla, a to pak buď nesnímá, nebo hodnoty neodpovídají skutečnosti. Klienti také často nerespektují doporučení o sejmutí piercingu – pokud je piercing v jazyku, jsme nekompromisní a je rozhodně třeba ho odstranit, protože při jeho náhodném uvolnění hrozí vdechnutí a život ohrožující komplikace. To samé pro jeho náhodné spolknutí. Ostatní kovové ozdoby mohou být zdrojem peroperačních popálení, protože při stavění krvácení se během operace používá elektrokoagulace, nebo mohou být třeba i zdrojem pooperační infekce,“ doplňuje anestezioložka MUDr. Milena Stuchlíková z Perfect Clinic.

Důležité je také informovat anesteziologa o přítomnosti zubních implantátů, korunek, faset, fixních ortodontických aparátů, nebo zda se neviklají některé zuby. Při zajišťování dýchacích cest po úvodu do celkové anestezie může totiž dojít i při maximální opatrnosti typicky právě k poškození horních řezáků.

Před operací je důležité zjistit, kdo je anesteziologem

Toto platí především u menších klinik. Ty, které se specializují na jednodenní chirurgii. U těch platí naprostá nutnost mít ve svých řadách pouze zkušené anesteziology s dlouholetou praxí a s výhodou i se zkušenostmi z oblasti intenzivní lůžkové péče. „Na rozdíl od fakultních klinik, kde je zaměstnanců hodně a kolegové si mohou v neočekávané krizové situaci rychle vypomoci, na malých pracovištích tomu tak není, tam je anesteziolog sám a musí si rychle poradit a nastalou situaci samostatně vyřešit.“

Kliniky jednodenní chirurgie musí mít zajištěnou službu přes noc přítomným lékařem (chirurg) a anesteziolog musí být též nepřetržitě dostupný na telefonu pro konzultaci a ev. rychlý dojezd pro případ operační revize.

PODOBNÉ ČLÁNKY

NEJČTENĚJŠÍ

- Reklama -